Бурсит на тазобедрената става представляват заболяване, което се характеризира с възпаление на някои от бурсите. Заболяването може да засегне индивиди от всички възрасти, но честотата нараства с напредване на възрастта.
Най-честата причина за възникване на други бурсити на тазобедрената става е травмата. До бурсит може да се стигне след единична травма в областта на седалището. В тази област е възможно да се засегнат няколко различни бурси.
Исхио-глутеален бурсит (Weaver’s bottom) – Исхио-глутеалната бурза е локализирана върху tuberositas ossis ischii и под m. gluteus maximus и най-често бурзитът е резултат от травма или възпалителен процес.
Илео-пектинеален бурсит (Psoas bursitis) – Бурзата е ситуирана между m. ileopsoas и pecten ossis pubis, като обичайно комуникира с тазобедрената става. Най-често се наблюдава травматичен бурзит.
Бурсити, свързани с m. gluteus maximus – Най-често се наблюдава субглутеален бурсит. Бурсата е локализирана по долната повърхност на мускула и над големия трохантер. При хронични инфекции може да се наблюдава и калциев депозит в бурзата.
Клиничната картина при бурсити на тазобедрената става се характеризира с болка в засегнатата става, нарушаваща походката или напълно възпрепятсване възможността за ходене. При наличие на инфекция е възможно да се наблюдава и повишена температура.
Диагнозата бурсит на тазобедрената става се поставя след снемане на подробна анамнеза, осъществяване на щателен физикален преглед и/или някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, компютърна томография, магнитен резонанс и други.
Лечението на други бурсити на тазобедрената става може да бъде консервативно или хирургично и се осъществява от специалист. Консервативното лечение се състои в прилагане на противовъзпалителни средства, аналгетици, антибиотици, физикална терапия и други.
Ортопед-Травматолог, Спортна Медицина
Специалист Детски Ортопед, Специалист по дестко развитие