Дисплазия на тазобедрената става (заболяване свързано с развитието и стабилността на тазобедрената става на новородените и кърмачета) е комплект от нарушения, свързани с анатомични елементи на тазобедрената става, които могат да бъдат от просто еластични, до тежка деформация, като например, nкогато феморалната глава няма контакт с ацетабулума и е в състояние дислокация (luxatio).
Дисплазия означава плитък ацетабулум с нарушена физиологична връзка с главата на бедрената кост.
Борбата с дисплазията на тазобедрената става, поради високата честота в нашата страна, е един от основните проблеми на Детската Ортопедия.
Едно на всеки сто деца (1:100) се раждат със ставна нестабилност и само ранната профилактика със съветите за правилно отглеждане водят до развитие на здрави тазобедрени стави при кърмачета за правилно прохождане без проблеми в бъдещето.
Днес, Съвременната Детска Ортопедия със специализираните профилактични прегледи на новородените от опитен специалист, в родилния дом, или в ортопедичния кабинет (първите 7-10 дни) и с последващо контролно ултразвуково изследване на тазобедрените стави (на 6-месечна възраст) води до 100% ранна диагностика против развитието на дисплазия при кърмачета.
Има две основни категории на дисплазия:
Тератологична форма, която се проявява по време на ранния феталния период и
Типичната форма, която се отличава в три вида:
1.Дисплазия, 2.Сублуксация, 3.Луксация
Честотата е 1,5%, съотношението между момчета и момичета 1: 7, двустранна и едностранна дисплазия 4: 1 и между лявото и дясното бедро 3: 1.
Етиологията на заболяването остава неизвестна, а хронологично появата й още от вътреутробния живот. Няколко фактора са замесени в началото на заболяването, от които основните са: отпуснати лигаменти поради нарушаване на хормоналния баланс, лоша позиция на плода в утробата и различни механични фактори, влияещи върху него и предотвратяват движението както и седалищно предлежание на плода.
Когато дисплазия се лекува навреме, патологичните изменения се отстраняват, докато обратното, стават повече и се появяват нови вторични заболявания, като двоен ацетабулум
Сериозността на проблема е още по-голям, тъй като късната диагноза с последствие неефективен резултат от лечението, водят до тежка инвалидност и е причина за 10% смяна на тазобедрените стави и от тях 29% са на възраст под 60 години.
Първородени от женския пол деца обикновено имат най-голям риск, тъй като матката е много малка и има ограничено пространство за бебето да се движи, което се отразява върху правилното развитие на тазобедрената става.
Показателите (рисковите фактори) за развитие на дисплазия на тазобедрената става при бебета са:
Новородените с повече от 2 рискови фактори, са изложени на висок риск и имат повече вероятността да развият болестта!
По-долу са най-често срещаните симптоми на дисплазия на тазобедрената става. Въпреки това, при всяко дете симптомите може да се появят по различен начин. Симптомите могат да включват:
Симптомите на дисплазията могат да наподобяват други заболявания на тазобедрената става. Свържете се с вашия Детски Ортопед за навременна и правилна диагноза.
Патологичното състояние на тазобедрената става е възможно, ако не се диагностицира веднага след раждането, дори и в по-леката му форма, да доведе до сериозни нарушения на ставата.
Дисплазията е заболяване, свързано с развитието и стабилността на тазобедрената става при новородени и кърмачета. Тя е с неизвестна етиология и времето на проявата, хронологично, е още от вътреутробния живот.
Трябва да се спомене, че повечето патологични стави се нормализират сами по себе си след раждането, освен ако се отразят неблагоприятно външни фактори, като например повиването, което предизвиква още повече дисплазията и води и до луксацията, защото пречи в физиологично развитие на ставите
Един безопасен преглед с голямо значение за Вашето бебе
Последните години, въвеждането на ехографското изследване като задължителен профилактичен метод за профилактиката на дисплазия на тазобедрената става при новородените е диагностичният подход който когато става от опитен детски ортопед елиминира заболяването.
Проблеми за поставяне на диагнозата навреме, е грешната и объркаща информация за родителите от интернет, лични лекари и педиатри, за кога е правилния период за да се извършва профилактичния преглед с ехографското изследване за детето им.
Новородените с повече от 2 рискови фактори, са изложени на висок риск и имат повече вероятността да развият болестта!
При тях ехографското изследване трябва да се извършва задължително в родилния дом или ако нямате възможност за такъв преглед задължително трябва да посетите висококвалифициран специалист детски ортопед (контакти)
Когато изследването се извършва късно (след 2-3-4-тия месец) при евентуална дисплазия, резултатите от консервативното лечение може да не са надежни и впоследствие да се наложи оперативно лечение.
Съвременната детска ортопедия идва веднага след раждането – Ранна профилактика – със специализиран клиничен преглед, с оценяване на предразполагащите показатели (рискови фактори) и с ехографско изследване да диагностицира и да лекува по-рано една евентуална дисплазия.
Вродената дисплазия на тазобедрената става е динамично развиваща се ситуация и диагнозата се поставя по различни критерии в зависимост от възрастта на детето.
1. Първият специализиран ортопедичен преглед за Вашето бебе е в първите дни от живота му в родилния дом или в кабинетът на Детския Ортопед. Прегледът включва, общ клиничен преглед на опорно-двигателния апарат и на нервната система на новороденото, ултразвуково изследване на тазобедрените стави, снемане на анамнеза, оценка на рисковите фактори за вродени заболявания, за дисплазия на тазобедрената става, за кърмаческа сколиоза и конкретни съвети на майката за правилно отглеждане на детето. Специалните тестовете в тазобедрените стави на новороденото (Barlow, Ortolani, Pavel), заедно с асиметричните гънки, абдукторната контрактура, екстензионната контрактура на коляното и други данни от прегледа на специалиста са клинични показатели за бъдещи нарушения или липса на такива в подходката на детето.
Прегледът е задължителен за новородените с повече от две предразполагащи фактори.
(Вижте повече за първия преглед на новороденото)
2. Ако няма възможност в родилния дом или в кабинета на специалиста за първия преглед на новороденото и оценка на рисковите фактори, тогава възможно най-ранно след раждането, (до край на първия месец), детето трябва задължително да бъде прегледано ехографски и клинично! Ултразвуково изследване (техника за образна диагностика, която използва високочестотни звукови вълни) е метод на избор със 100% ефективност, когато става от специалист детски ортопед, безвреден, бърз и без излъчване за детето.
През 1980 г. австрийския Ортопед, Райнхард Граф, след години изследвания, проучи възможностите на ехографското изследване в ранната диагностика за дисплазия на тазобедрената става при новородени
Днес, ултразвуковото изследване се счита за метод на избор за диагностика на дисплазията. Диагностичната точност на метода е близо до 100%.
За точното ехографско заключение е необходима, специфична анатомична равнина (standard plane), която е определена от три анатомични елементи: долната граница на илиячната кост (lower limb), илиума (plane) и лабрума (labrum). Чрез регистриране и измерване на специфични ъгли имаме заключения относно точната класификация на болестта. Достоверно е ехографското изследване само когато се показва стандартното анатомично ниво.
Ранната диагноза на патология на тазобедрената става е много важна, както за избора на лечението, така и за резултатите от него.
Ехографско изследване може да се направи с различни техники. Обичайната техника в Централна Европа е статична (техника Граф), където бедрото застава в определена позиция, измерена два ъгъла (α και β) и в зависимост от техните стойности и възрастта на детето, тазобедрената става се класифицира в категории (нормална, забавено развитие, латерализация, изкълчване).
Друга техника, много използвана във Франция и Англия е динамичното изследване.
Аз (Д-р Василис Фурлакис) преглеждам детската тазобедрената става и с двете техники, за да бъдат потвърдени диагностичните данни и по двата начина (статичен и динамичен).
Изоставащи случаи обикновено изискват хирургично лечение, докато ако диагнозата е ранна може да се лекува консервативно със специални шини.
В много страни като Швейцария, Австрия, Германия и т.н. профилактичното ултразвуково изследване на тазобедрената става още от родилните домове и със основен и задължителен контролен преглед между 1-вия и 2-рия месец, елиминира проблема с дисплазия на тазобедрената става, което води до сериозни проблеми в ходене с последваща инвалидност!
Най-малкото и най-важното което можете да направите за Вашето новородено бебе е да го доведете възможно най-рано за първия ортопедичен преглед.
успели още в родилното да се извърши ранната профилактика (тази възможност имат само родилките в болница Надежда), тогава си запишете възможно най-ранно час след изписването от родилното заведение за първия и най-важния ортопедичен профилактичени преглед на вашето бебе (контакти) По време на прегледа освен ултразвуковото и клиничното изследване на бебето, ще Ви се обясни и всичко за най-правилното отглеждане на кърмачето (как правилно да се кърми, как да се държи, как да се поставя в кошчето, как е правилно да спи, кога и как може да седи, каква е най-важната гимнастика и други важни инструкции за първите най-важните седмици и месеци)
ОРТОПЕДИЧЕН СКРИНИНГ – ОБЩ КЛИНИЧЕН ПРЕГЛЕД И УЛТРАЗВУКОВО (ЕХОГРАФСКО) ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИТЕ СТАВИ (Т.Б.С)
1. Ултразвуково изследване за дисплазия или луксация на тазобедрените стави
Напълно безвреден (без облъчване), безопасен и безболезнен за новороденото
2. Клиничен преглед
3. Оценка на рисковите фактори за дисплазия на Т.Б.С.
Специалните тестове на тазобедрените стави на новороденото (Barlow, Ortolani, Pawel), липса на нормална флексионна контрактура, асиметричните гънки, абдукторната и екстензионната контрактура на коляното и други данни от прегледа на специалист, са клинични показатели за бъдещи нарушения или липса на такива в походката на детето
4. Много важни съвети за правилното отглеждане и развитие на новороденото
Правилна позиция в леглото, в кошчето за кола, в количката, как правилно се държи и се носи новороденото, как се избира и как правилно се носи в ергономичната раница, в кенгуру или в слинг, каква гимнастика и какви упражнения са много важни за новородените, кое е подходящото облекло, кога и как може да сяда, каква е най-подходящата гимнастика и др.
КАКВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ОТКРИВА ПРЕГЛЕДЪТ В РОДИЛНИЯ ДОМ?
Ранният ортопедичен скрининг (ехографско и клинично изследване) след раждането открива широк спектър от заболявания, които в повечето случаи не се откриват веднага, например дисплазия на тазобедрената става („дисплазия“ означава плитък ацетабулум с нарушена физиологична връзка с главата на бедрената кост) – особено при момичета; заболявания на долните крайниците, като еквиноварус, плановарус и валгус, калканеоварус и др.; заболявания на гръбначния стълб като кърмаческа сколиоза и кифоза (kyphoscoliosis), камптодактилии, синдактилии и др. Фамилната обремененост, генетичните аномалии и сърдечните проблеми също са рискови фактори, които могат да крият бъдещи заболявания на опорно-двигателната система на новороденото и трябва да се оценяват сериозно.
КАКВИ СА ПОЛЗИТЕ И ПРЕДИМСТВАТА ОТ РАННАТА ПРОФИЛАКТИКА
Колкото по-рано е поставена диагнозата за едно мускулно-скелетно заболяване или състояние, толкова по-лесно и по-ефективно е лечението. Това е така, защото анатомичните структури на кърмачето все още са меки и е много по-лесно да се коригира едно изкривяване, отколкото когато детето е по-голямо. И обратното, ако едно ортопедично състояние или заболяване остане недиагностицирано в неонаталната възраст, то може да доведе до нарушение на нормалната походка и разлика в дължината на долните крайниците (анисоскелия), докато при по-леки случаи това води до артрит при възрастни. Състояния, които не са диагностицирани във времето (навреме), обикновено водят до хирургично лечение.
Някои състояния след раждането (като кривите ходила) са просто позиционни (които се елиминират до втората седмица), а не патологични и родителите не трябва да се притесняват
ЗАЩО ПРЕГЛЕДЪТ Е МНОГО ВАЖЕН?
Това се постига чрез ранна профилактика, проследяване и съвети от детския ортопед веднага след раждането.
БЕЗОПАСНО ЛИ Е ИЗСЛЕДВАНЕТО НА ВАШЕТО БЕБЕ?
Ортопедичното изследване е абсолютно безопасно и безболезнено. Ултразвукът на тазобедрените стави, който завършва клиничния преглед, не натоварва новороденото с облъчване, безвреден и бърз метод със 100% ефективност за ранна диагностика.
ПРЕГЛЕДИТЕ В БОЛНИЦА ЗА ЖЕНСКО ЗДРАВЕ “НАДЕЖДА“СЕ ИЗВЪРШВАТ В ПРИСЪСТВИЕТО НА МАЙКАТА В ОТДЕЛЕНИЕТО ПО НЕОНАТОЛОГИЯ СЛЕД ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАПИСВАНЕ НА ЧАС НА АКУШЕРСКИЯ ПОСТ В ОТДЕЛЕНИЕТО.
КОГА ДЕТЕТО СЕ ИЗСЛЕДВА КОНТРОЛНО ОТ ДЕТСКИ ОРТОПЕД?
Ако от изследването не се открие някакво заболяване или отклонение от нормата и ако предразполагащите (рисковите) фактори за развитие на дисплазия на тазобедрените стави на новороденото или на кърмачетопо преценка на специалист детски ортопед са нулеви или минимални, следващата среща с детския ортопед е за контролен преглед между 5-ия и 6-ия месец (пропуска се прегледът между 1-ия и 2-ия месец).
ПЪРВИЯТ ПРОФИЛАКТИЧЕН ПРЕГЛЕД ПРИ ДЕТСКИ ОРТОПЕД ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ ВЪЗМОЖНО НАЙ-РАНО СЛЕД РАЖДАНЕТО.
Целта на лечението на дисплазията е не само реставрация (центализиране) на главата на бедрената кост, но също така да се създадат условия за намаляване на всички промени в областта на тазобедрената става.
Това се постига консервантивно само в първите месеци от живота, а по-късно е необходимо оперативна намеса с различни интервенции върху бедрената и Илиачната кост
Поради тази причина, ако на първия плеглед, в първите дни (1-10) в родилния дом или в кабинета, новороденото има съответните показатели и рисковите фактори, предразполагащи развитието на дисплазия на тазобедрената става, през първия месец от живота се прилагат меки специални гащички.
В края на първия месец, ако открием, клинично и ехографски, че ставата е стабилна, спираме лечението и следва периодично наблюдение. Ако ставата продължава да е нестабилна се прилага друг вид, по-твърди шини – гащички, (Frejka, Von Росен). В края на втория месец и впоследствие, ако ставата не е възстановена, лечението продължава с шини на Павлик и в много крайни случаи се прилагат гипсови шини.
Лечението е индивидуално за всяко новородено дете оценявайки специалиста и други фактори (недоносено, тегло, други вродени аномалии и др.). Доверете се на лекуващия Ви детски ортопед, бъдете търпеливи и старателни и резултатът ще е 100% лечение и пълно възстановяване на засегнатите тазобедрените стави.
При неуспех от консервативното лечение или изоставени случаи, лечението е оперативно.
Терапевтичните средства варират в зависимост от тежестта на заболяването. Ще започнем с абдукционни гащички, но може да изисква и централизиране на ставата с гипс. Рядко ще трябва оперативна интервенция на по-големи деца.
Става подложена на лечение, изисква наблюдение и ренгенография, когато детето ходи, когато е между 8-10 години и в края на скелетното развитие. Също така, когато детето има някакъв проблем.
Остеоартрит на тазобедрена става се счита, че се дължи на дисплазия която никога не е диагностицирана. Днес с ранната диагностика от клинично и ултразвуково изследване оперативното лечение на тазобедрената става е доста намалено, почти рядко.
Новородените с повече от 2 рискови фактора са изложени на висок риск и имат повече вероятност да развият заболяването!
При тях ехографското изследване и общият клиничен преглед трябва задължително да се извършват в родилния дом, или ако няма във вашето родилно заведение висококвалифициран специалист дестки ортопед, посетете такъв в първите дни след родилното в неговия специализиран за новородени кабинет.
Когато изследването се извършва по-късно при евентуална дисплазия, резултатите от консервативното лечение може да не са надеждни и впоследствие да се налага оперативно лечение.
Късната диагноза с последствие неефективен резултат от лечението водят до тежка инвалидност и е причина за 10% смяна на тазобедрените стави, от които 29% са на възраст под 60 години.
ПЪРВИЯТ ПРЕГЛЕД ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ ДО 1-ВИЯ МЕСЕЦ СЛЕД ИЗПИСВАНЕТО ОТ БОЛНИЦАТА (ВАЖИ И ЗА НЕДОНОСЕНИТЕ БЕБЕТА), НАЙ-ДОБРЕ МЕЖДУ 15-30-ТИЯ ДЕН
д-р Василис Фурлакис – Специалист детски ортопед – Специалист по детско развитие
РАННАТА ДИАГНОСТИКА И ПРОФИЛАКТИКА Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕЧЕНИЕ
Специализирана профилактика, Диагностика и Лечение при новородени и деца с мускулно-скелетните заболявания и увреждания!
ЕХОГРАФСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИ СТАВИ – ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ – ПРОБЛЕМИ В ПРОХОЖДАНЕТО – ПЛОСКОСТЪПИЕ – СКОЛИОЗА – ДЕТСКА СПОРТНА МЕДИЦИНА