Коляното е една от най-сложните стави в човешкия опорно-двигателен апарат. Тя обединява двете големи кости – бедрената и подбедрицата, които носят цялата тежест на тялото ни както в движение, така и в покой. Освен тях налице е и така нареченото „капаче”. То се намира пред бедрената кост и чрез сухожилие се свързва с четириглавия мускул на бедрото. Частите на трите кости, които влизат в допир, са „облечени” в ставен хрущял, който ги пази от триене при движението им.
Важни структури
Кости и стави
Коляното е мястото на срещата на две важни кости в крака, бедрената кост (бедрената кост) и големия пищял (тибията). Патела (коленно капаче, както обикновено се нарича) е най-голямата сезамовидна кост и седи пред коляното.
Колянната става е синовиална става. Синовиалните стави са затворени от лигаментна капсула и съдържат течност, наречена синовиална течност, която смазва ставата.
Краят на бедрената кост се присъединява към горната част на пищяла, за да създаде колянната става. В края на бедрената кост се намират две кръгли копчета, наречени бедрени кондили. Тези кондили са на горната повърхност на пищяла. Тази повърхност се нарича плато на тибията. Външната половина (най-отдалечена от другото коляно) се нарича странично тибиално плато, а вътрешната половина (най-близо до другото коляно) се нарича медиалното тибиално плато.
Пателата се плъзга през специален канал, образуван от двата феморални кондила, наречен пателофеморален канал.
По-малката кост на подбедрицата, фибулата, никога не влиза наистина в колянната става. Тя има малка става, която я свързва отстрани с тибията. Тази става обикновено се движи много малко.
Колянната става е синовиална става. Синовиалните стави са затворени от лигаментна капсула и съдържат течност, наречена синовиална течност, която смазва ставата.
Ставния хрущял е материалът, който покрива краищата на костите на всяка става. Този материал е с дебелина около една четвърт от инч в повечето големи стави. Тя е бяла и лъскава с гумена консистенция. Ставния хрущял е хлъзгаво вещество, което позволява на повърхностите да се плъзгат една върху друга, без да се повреди нито една от двете повърхности. Функцията на ставния хрущял е да абсорбира ударите и да осигурява изключително гладка повърхност за улесняване на движението. Ставния хрущял има по същество навсякъде, където две костни повърхности се движат една срещу друга. В коляното ставният хрущял покрива краищата на бедрената кост, горната част на пищяла и задната част на патела
Лигаменти и сухожилия
Лигаментите са здрави ленти от тъкан, които свързват краищата на костите заедно. Два важни лигамента се намират от двете страни на колянната става. Те са медиалният колатерален лигамент (MCL) и латерален колатерален лигамент (LCL).
Вътре в колянната става два други важни лигамента се простират между бедрената кост и пищяла: предният кръстосан лигамент (ACL) – предна кръстна връзка-, отпред и задният кръстосан лигамент (PCL) – задна кръстна връзка-, отзад. MCL и LCL не позволяват коляното да се движи твърде далеч в посока отстрани. ACL и PCL контролират движението отпред-назад на колянната става.
ACL пази пищяла да не се плъзга твърде напред по отношение на бедрената кост. PCL предпазва пищяла от плъзгане твърде далеч назад по отношение на бедрената кост. Работейки заедно, двете кръстосани връзки контролират движението напред и назад на коляното. Тези лигаментите, работейки заедно, са най-важните структури, контролиращи стабилността на коляното.
Два специални структури, наречени менискуси, седят между бедрената кост и тибията. Тези структури понякога се наричат хрущял на коляното, но се различават от ставния хрущял, който покрива повърхността на ставата.
Двата менискуси на коляното са важни по две причини: (1) те работят като уплътнение, за да разпределят силата от теглото на тялото върху по-голяма площ и (2) помагат на връзките за стабилност на коляното.
Представете си коляното като топка, опираща се на плоча (равна пошърхност). Топката е краят на бедрената кост, когато влиза в ставата, а плочата е горната част на тибията. Менискусите всъщност се увиват около кръглия край на горната кост, за да запълнят пространството. Менискусите действат като уплътнение, помагайки да се разпредели тежестта от бедрената кост към тибията. Без менискусите концентрацията на сила в малка зона върху ставния хрущял може да повреди повърхността, което води до дегенерация във времето.
Връзките на коляното са най-важните структури, които стабилизират ставата. Не забравяйте, че връзките свързват костите с костите. Без силни, стегнати връзки, които да свържат бедрената кост с големия пищял (тибията), колянната става би била твърде разхлабена. За разлика от други стави в тялото, в колянната става липсва стабилна костна конфигурация. Тазобедрената става, например, е топка, която седи вътре в дълбоко гнездо.
Сухожилията са подобни на връзките, с изключение на това, че сухожилията прикрепват мускулите към костите. Най-голямото сухожилие около коляното е пателарното сухожилие. Това сухожилие свързва пателата с тибията. Това сухожилие покрива патела и продължава нагоре по бедрото.
Там се нарича сухожилие на квадрицепса, тъй като се прикрепя към мускули на квадрицепса в предната част на бедрото. Мускулите на тазобедрената става в задната част на крака също имат сухожилия, които се прикрепят на различни места около колянната става. Тези сухожилия понякога се използват като сухожилни присадки за заместване на скъсани връзки в коляното.
Мускули
Екстензорния механизъм (extensor mechanismе) е двигателят, който задвижва колянната става и ни позволява да ходим. Той седи пред колянната става и е изграден от патела, пателарното сухожилие, квадрицепсовото сухожилие и четириглавните мускули. Четирите мускули пред бедрото са мускулите, които се прикрепят към сухожилието на квадрицепса. Когато тези мускули се свият, те изправят колянната става, например когато ставате от клекнала позиция.
Начинът, по който коленната “чаша” се плъзга в пателофеморалната бразда на предната част на бедрената кост, като коляното се огъва, може да повлияе на цялостната функция на коляното. Пателата работи като опорна точка, увеличавайки силата, упражнена от четириглавите мускули, докато коляното се изправя. Когато мускулите на квадрицепса се свият, коляното се изправя.
Подбедрените мускули – мускулите (hamstring muscles) са мускулите в задната част на коляното и бедрото. Когато тези мускули се свият, коляното се огъва.
Нерви
Най-важните нерви около коляното са тибиалният нерв и общият перонеален нерв в задната част на коляното. Тези два нерва инервират подбедрицата и стъпалото, осигурявайки усещане и контрол на мускулите. Най-
голям седалищен нерв (ишиас) се разделя точно над коляното, за да образува тибиалния нерв и общия перонеален нерв. Тибиалният нерв продължава надолу по задната част на крака, докато общият перонеален нерв обикаля около коляното и надолу в предната част на крака до стъпалото. Тези нерви могат да бъдат повредени от наранявания около коляното.
Кръвоносни съдове
Основните кръвоносни съдове около коляното минават с тибиалния нерв надолу по задната част на крака. Поплитеалната артерия и поплитеалната вена представляват заедно най-голямото кръвоснабдяване на крака и стъпалото. Поплитеалната артерия носи кръв към крака и стъпалото. Поплитеалната вена носи кръв обратно към сърцето.
Коляното има донякъде нестабилен дизайн. И все пак трябва да поддържа пълната тежест на тялото при стоене и много повече от това по време на ходене или бягане. Така че не е изненадващо, че проблемите с коляното са доста често срещано оплакване сред хора от всички възрасти. Разбирането на основните части на коляното може да ви помогне да разберете по-добре какво се случва, когато възникнат проблеми с коляното.
Много са евентуалните причини за поява на болка в коляното:
Гонартрозата обаче съвсем не е на последно място по причина за възникване на болка в колянната област. Тя е най-често срещаната форма на остеоартроза.
Какво представлява остеоартрозата?
Остеоартрозата е заболяване с хроничен ход на протичане. Представлява деструкция, т.е разрушаване на хрущялната тъкан, която участва в образуването на ставата и компенсаторно свръхразрастване на костна тъкан с образуването на субхондрална костна склероза и формирането на остеофити – т.нар шипове по ръбовете на ставния хрущял и на местата на залавяне на ставната капсула и лигаменти. Остеофитите могат да се откъснат от ставната повърхност и да се намерят свободно „плуващи” в ставната кухина.
Кои са най-често срещаните причини за развитието на остеоартроза?
Установено е,че заболяването засяга предимно жените над 50-годишна възраст. Често при тях се установява наличието на наднормено тегло и нерядко разширени вени на долните крайници. Причините могат да са както първични – т.е без установена генеза, така и вторични – при които се открива определен предразполагащ фактор. Вторичните причини от своя страна могат да са пряко свързани със ставите, каквито са например травматичните увреждания на участващите в колянната става костни структури. Тук се отнасят също и възпалителните и обменните ставни заболявания, засягащи тези стави. От друга страна причината може да не е пряко свързана със ставата. Към тези случаи се отнасят най-вече деформираната фемуро-тибиална ос – т.нар. genu varum, genu valgum и др., както и състоянията, при които има свръхнатоварване на колянната става – затлъстяване, различни видове спортни занимания, свързани с продължително натоварване на коленете.
Как да разпознаем наличието на гонартроза?
Характерен и най-ранен признак за заболяването е болката. В началото тя е свързана само с механично натоварване и се успокоява при почивка. Засилва се при продължително стоене прав, при ходене, при преминаване от седнало в изправено положение, при слизане по стълби и др. Болката може да е дифузна или да се усеща локализирана в засегната област.
Често болните изпитват нестабилност на коляното, което заедно със засилващата се болка при движение могат силно да ограничат тяхната ежедневна активност. Възможно е също чувството зза внезапно блокиране на коляното при ходене, което се дължи на попадането на костен фрагмент в ставната междина.
Характерен симптом е и сковаността, която се явява след продължително обездвижване, например рано сутрин. Нейната продължителност обаче е не повече от 15 минути и отзвучава след раздвижване.
В напреднали стадии на заболяването болката се явява и нощем и събужда болния. Коляното е подуто и деформирано. При активация на гонартрозата може да се получи ставен излив и оток на коляното. То става по-топло и болезнено, което е израз на възпалителния процес.
Как се поставя диагнозата?
Диагнозата се базира на характерната клинична картина и на рентгенографския образ на двете колена във фас и в профил.
Какво е лечението?
Препоръчва се намаляване на ексцесивните натоварвания на колянната става и по-чести почивки, а при нужда и ползването на помощни средства. За облекчаване на болковата симптоматика се прилагат аналгетици, нестероидни противовъзпалителни средства, както и вътреставното прилагане на кортикостероиди. Хондропротекторите също имат своята роля във възтановяването на нормалната хрущялна структура. Физиотерапевтичните, кинезитерапевтичните и балнеолечебните мероприятия имат незаменим ефект при лечението на остеоартроза. В някои случаи се налага и прилагането на хирургично лечение.
Какви причини налагат операция на колянната става.
Въпреки, че природата е създала добре защитен, съвършен механизъм, понякога се случва коляното да бъде травмирано и наранено, а функциите му – сериозно затруднени. Оздравяването му от само себе си или чрез консервативно лечение е трудно, а често и безрезултатно. Затова пък в съвременната медицина операциите на колянна става са вече рутинни и обикновено довеждат до пълно възстановяване.
Увреденият ставен хрущял, разкъсаният менискус, скъсаните или разхлабени ставни връзки могат да доведат до инвалидизация. Много болезнени са счупванията на капачето или някоя от другите кости в областта на ставата. Напредналите дегенеративни заболявания също водят до невъзможност за движение и силни болки.
НАЙ-ЧЕСТИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И СИМПТОМИ ПРИ Т.Б.С.:
1.Травми на предни кръсти връзки (лигаменти)
2.Проблеми на ставния хрущял на коляното
3.Хондромалация на пателата (колянна капачка)
4.Травми на странични връзки (колатерални лигаменти)
5.Травми на задните мускули на бедрото (двуглавнип мускул)
6.Синдром на илиотибиалния тракт
7.Травми на менискусите
8.Остеоартрит на коляното
9.Пателарен тендинит
10.Пателофеморални проблеми
11.Бурсит на коляното (Pes anserinus)
12.Плика синдром
13.Поплитеална киста (Бейкърова киста)
14.Травми на задни кръсти връзки (лигаменти)
15.Препателарен бурсит
16.Тендинопатии на квадрицепса
Ортопед-Травматолог, Спортна Медицина
Специалист Детски Ортопед, Специалист по дестко развитие