Веднага след изписването от родилния дом и след като детето е възвърнало теглото си от раждането си, можете да започнете с масажа. Масаж и гимнастика трябва да се правят на всяко здраво дете, както и на тези със здравословни проблеми – след консултация със специалист. Не се прилагат на деца с тежка увреда на вътрешните органи, високи температурни състояния, тежка форма на рахит в активен стадий, кръвни и кожни заболявания, големи пъпки и ингвинални херни (до коригирането им).От една страна масажирането на бебето е много добър начин да изградите здрава връзка с него, а от друга – е нещо много полезно за него. Чрез масажните движения посредством кожата се изпращат импулсни потоци, които достигат кората на главния мозък и оказват тонизиращо въздействие на централната нервна система. По този начин се подобрява работата на всички органи и системи на вашето мъниче. Всичко това допринася за положителните емоции на бебето, за неговото спокойствие и здрав сън.
Масажът и гимнастиката не крият риск и опасност на детето. Проявете упоритост и всеотдайност, докато то проходи самостоятелно и стабилно. След това бъдете изобретателни – измисляйте забавни игри с катерене, провиране, пълзене, бягане, малки подскоци, както и игри с различни уреди. Постоянството Ви е важно за развитието и за здравето на Вашето дете.
Масаж и гимнастика са особено полезни при деца с лош апетит и ниско тегло, при деца с деформации на опорно-двигателния апарат, при деца с повишен или понижен мускулен тонус, при деца със забавено двигателно и психическо развитие, при често боледуващи деца, при деца, застрашени или боледуващи от лека или средна форма на рахит, при деца с церебрална симптоматика (застрашени от детска церебрална парализа). Ранното започване на масажа и гимнастиката при недоносените бебета също е особено важно.
Последните проучвания показват, че масажът и гимнастиката са и профилактика за затлъстяването. Ежедневното им прилагане подготвят детето за пълзене, а по- късно и за прохождането му, укрепват мускулатурата и тонуса на организма. закалява децата, подобрява емоционалното и емоционалното им развитие, подобрява функцията на всички органи и системи, което ги прави по-неподатливи на заболявания т.е. подобрява имунитета им.
Кога е подходящото време за масаж?
Много хора биха казали – по всяко време. Важно е обаче детето да е в подходящо състояние – да не е гладно или да не му се спи, да не плаче и да не е неспокойно. Вашето бебе може да не комуникира все още с думи, но то чудесно умее да ви подава сигнали кое му харесва и кое не. Не масажирайте бебето веднага след хранене, тъй като стомахчето му е пълно и това може да доведе до дискомфорт. Времето след баня е един добър избор.
Когато правите масажни движения бебето неминуемо ще ви покаже, ако се чувства комфортно, а обикновено масажите карат бебетата да се чувстват точно така. Вашите ръце трябва да бъдат идеално чисти, сухи, меки, топли, с изрязани нокти. Аксесоари като часовник, гривни и пръстени, трябва да се свалят. Използвайте бебешко олио, което да не съдържа вредни съставки, алергени и парабени.
Как да правим масаж на новороденото
До края на четвъртата седмица масажа се прави само с поглаждане, нежно и внимателно.
Посоката на движение е от периферните части към сърцето за улесняване кръвния поток.
В каква последователност да правим масаж на бебето?
Внимание:
СЪВЕТИ
1. Пригответе подходящ твърд плот с твърда постелка и предварително проветрете и затоплете помещението. При новородено температурата трябва да е 24-25 градуса, като постепенно спада до 21-22 градуса.
2. Изрежете добре ноктите си, свалете бижутата си и затоплете ръцете си.
3. Изполвайте бебешко (хипоалергично) масажно илио или мляко, в зависимост от сезона (олио – основно през зимата).
4. Говорете и несърчавайте детето, особено когато се справи с по-трудно упражнение.
5. Можете да се обърнете към специалист, особено ако не сте сигурни, че ще се справите сами, или ако детето Ви има нужна от специфични процедури.
Според възрастта и възможностите, направете индивидуална програма за детето. Ако е по-подвижно, пъргаво и свръх емоционално, за успокояващ, релаксиращ масаж и упражнения с по-бавно темпо. Ако е твърде спокойно, прилагайте по-стимулиращ масаж и по-динамични упражнения. Ако развитието му изостава по някои показатели, прилагайте такива прийоми, които да го компенсиран. Ако пък развитието му изпреварва съответните норми, включете нови упражнения, които ще отговарят на по-бързото му напредване. Водещото при съставане на индивидуалните програми на децата е тяхното функционално развитие, а не възрастта. Затова, примерните тримерните схеми за масаж и гимнастика не са задължителни, а по-скоро ориентировъчни. Винаги при съмнение и несигурност се обръщайте към специалист. Добре е Вашия детски лекар (педиатър или детски ортопед) или кинезитерапевт да Ви покажат техниките, за да ги усвоите по-лесно и да се чувствате по-уверени.
д-р Василис Фурлакис – Специалист детски ортопед – Специалист по детско развитие
РАННАТА ДИАГНОСТИКА И ПРОФИЛАКТИКА Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕЧЕНИЕ
Специализирана профилактика, Диагностика и Лечение при новородени и деца с мускулно-скелетните заболявания и увреждания!
ЕХОГРАФСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИ СТАВИ – ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ – ПРОБЛЕМИ В ПРОХОЖДАНЕТО – ПЛОСКОСТЪПИЕ – СКОЛИОЗА – ДЕТСКА СПОРТНА МЕДИЦИНА