Повечето деца започват да ходят на първия си рожден ден, като правят първите си два или три стъпки, без да бъдат подържани. Има и деца, които ходят един до два месеца по-рано или други ходят три до четири месеца по-късно. За това забавяне, ако няма други причини, например известно заболяване, не трябва да се притеснявате.
След първите стъпки идва времето за избора на първите обувки за Вашето дете. Когато детето ви расте, той често се нуждае от нови обувки, създавайки допълнителни въпроси за вас.
Според научни изследвания, 90% от децата се раждат с абсолютно здрави стъпала. От родителите зависи дали кракът ще си остане такъв или не. Много статии в интернет, за кои са подходящите обувки при деца за да развият правилно крачетата им, объркат повече родителите. Търсейки отговор по въпросите се обръщат към специалисти детски ортопеди, а и там се объркат повече. Меки обувки? Твърди обувки? Със стабилни пета? С ток или без? Ортопедични или обикновени? Това са само няколко въпроси към които не могат да получат точен отговор.
Следните полезни съвети и предложения, от специалиста, са предназначени да ви помогнат да отговорите на тези въпроси и да намерите точната обувка за вашето дете:
Не обувайте детето в обувки при първите стъпки. То първо трябва да се научи да си разпределя тежестта между палец, кутре и пета. Затова бебешката походка е тромава – децата първо стъпват на цялото си ходило. Едва към втората годинка се научават да ходят като възрастните. До тогава обувките са нежелателни. Купете му буйки – без твърда подметка или терлички. Слагайте обувки, когато детето започне да ходи на по-дълги разтояния, които да са му свободни така а че крачетата им да се развият нормално.
Вашето дете се нуждае от гъвкава и мека обувка за по-голяма свобода на движението на пръстите, така че краката му да растат естествено, с нехлъзгащ и дишащ материал.
Детските крачета са лесно податливи на деформация, защото скелетът им е изграден от хрущял, който се втвърдява едва към 18-тата година. Затова изборът на подходящи обувки може да спести проблеми като болки в краката и гърба, лесна умора при ходене, изкривяване на пръстите, плоскостъпие и др.
До 5-та годинка стъпалото на детето е защитено от мастна възглавничка и то не чувства болка – въпросът дали му убиват обувките е неуместен. Препоръчително е след като детето проходи самостоятелно да се консултирате със специалист дестки ортопед , за да сте сигурни, че ходенето на пръсти или свиването им при ходене както и извъртането на ходилото, са в физиологични граници и трябва да мине още малко време или подлежат на лечение.
Грижа за крачетата на вашето дете:
Подходящите обувки за вашето дете:
Точния размер за вашето дете
НОМЕР НА ОБУВКАТА ДЪЛЖИНА НА СТЪПАЛОТО В ММ
ОТ ДО
19 113 119
20 119 125
21 125 131
22 131 137.1
23 137.1 143.2
24 143.2 149.3
25 149.3 155.5
26 155.5 161.8
27 161.8 168.1
Тип обувки според възрастта на Вашето дете?
Кърмачетата не се нуждаят от обувки. Необходими са само топли и широки чорапи, за да поддържат краката топли или специални обувки преди ходене (буйки), които не „прегръщат“ краката. Обувката трябва да е гъвкава, за да осигури твърда подкрепа. Много е важно обувката да има формата на крака. Детето ви може да бъде поставен босо в защитена среда, като вътре в дома, а дори и без чорапи, които причиняват нестабилност и създава несигурност в резултат на чести падания.
Обувки за кърмачета
Ранно детство: Обувките за възраст от 9 месеца до 3 години трябва да позволяват на краката да дишат, тъй като краката им се потят много. Избягвайте синтетични материали, които не дишат. Кожената или текстилната обувка е по-безопасна, по-подходяща и по-добре “обхваща“ за краката. Подметката трябва да е толкова гладка, колкото дланта на ръката ви. Гладката подметка означава по-малко триене, така че обувката да не “почива“ на земята, което кара детето да падне. Изберете обувки с лека тежест, тъй като децата в тази възраст “консумират“ много енергия за ходене. Децата, както казахме по-горе, могат да ходят боси и без чорапи в контролирана и защитена среда (най-добрата и най-естествена профилактика срещу плоскостъпиет0), като например в къщата, в пясъка и т.н.
Училищна възраст: В тази възраст вече стилът на обувките са много важни за децата. Те сами вече могат да избират от широк спектър от възможности за избор, като спортни обувки, сандали, обувки за ходене и др. Вашето дете се нуждае от гъвкава и мека обувка за по-голяма свобода на движението на пръстите, така че краката му да растат естествено, с нехлъзгащ и дишащ материал. В тази възраст обърнете внимание и на дълбочината на обувката, за да се уверите, че покривът не притиска пръстите или ноктите и вижте избраните обувки да покриват добре и стабилно цялото ходило (не до глезенна, а горната част на ходилото). Най-подходящо в тази възраст (ако е възможно за родителите естествено) е децата да носят качествени маркови спортни обувки. Ако имате голяма трудност при намирането на подходящи обувки или ако детето ви развие мазоли, язви (отворени рани) или други проблеми с краката, консултирайте се с Вашия детски ортопед. И накрая, не разграничавайте децата си в тази възраст, спрямо останалите, със специални обувки, освен ако десткият Ви ортопед не смята, че е абсолютно необходимо.
ПОМНЕТЕ СЛЕДНОТО:
Здравите деца нямат нужда от специални или ортопедични обувки. Те може да са вредни за детското краче. Те се изписват от Вашият детски ортопед при сериозни проблеми и отклонения от нормалната подходка която само специалиста трябва да докаже.
Краката на децата растат на интервали рязко и това предразполага нови обувки на всеки 3-4 месеца. При повечето бебета (под 16 месеца) краката нарастват повече от половин номер на два месеца. При новородени от 16 до 24 месеца те растат средно половин номер на всеки три месеца. От 24 до 36 месеца те растат средно половин номер на всеки четири месеца. Над 3 години те растат половин номер на всеки 4-6 месеца. Повечето момчета носят обувки с един номер по-големи от момичетата на същата възраст. Все още трябва да погледнете дълбочината на обувката, за да се уверите, че покривът не притиска пръстите или ноктите и няма шевове или възли. Обувки с заоблени връхчета са по-просторни за пръстите.
Чорапите
Не забравяйте, че чорапите трябва да растат заедно с детето! Много често чорапите са тесни, малки и стягат краченчето на вашето дете. Обратно, ако чорапите са доста по-големи като номер , те запълват обувката и я правят „стегната“ без да бъде. Имайте предвид, че обувките трябва да са удобни от самото начало. Ако новите обувки трябва да се „разширят“, това означава, че те не са добре проектирани или неподходящи за крака на вашето дете.
СТРУКТУРА НА ОБУВКАТА
Повечето обувки се състоят от четири части: горната част, вътрешната и външната подметка и петата с гръб (поддържаща петата-токче).
Горната част на обувката на вашето дете трябва да бъде изработена от кожа, плат или по-нови материали. Детските крака се потят много и горната част на обувката трябва да бъде направена от дишащи материали като кожа и плат. Избягвайте синтетични материали като пластмаса.
Вътрешната стелка: Трябва да се уверите че тя е изработена от абсорбиращ материал. Децата до 4 годишна възраст нямат нужда от стелки. Сводът на ходилото се развива и се оформя напълно на възраст до 10-11 години. Всички бебета до годинка и половина – две имат физиологично плоскостъпие. Също ходилата на някой деца в предучилищната възраст изглеждат плоски без да има патология, поради завъртане на петата навън и разхлабените връзки. Профилактичният преглед при детски ортопед между 3,5-4 годишна възраст ще Ви увери че всичко е наред с Вашето дете.
Външната подметка: е отговорна за адхезията, абсорбцията на удара и еластичността. Някои външни подметки, които са много лепкави и дебели, трябва да се избягват, тъй като са неудобни и могат да причинят падане.
Петата: Бебетата не се нуждаят от петата в обувките си. Плоските външни подметки улесняват ходенето. По-големите деца могат да носят обувки с пета, но не и прекалено високи (> 2,5 см), тъй като това може да доведе до подхлъзване на стъпалото напред с улавяне на пръстите в обувката. Гърбът на обувката (поддържащ петата) може да е твърд за да влиза както в гнездо петата “вътре“, да ги държи стабилни защото тя води предната част на крака. Обувката трябва да е гъвкава, за да осигури стабилност.
Πравилно избраните ботушки ще осигурят на детето не само топлина за крачетата, но и удобство при ходене и здраве.
Съществуват няколко критерия, към които трябва да се придържате при избора на детски зимни обувки: размер, материал, подплата, стелка и подметка.
За да определите правилно размера на обувките е необходимо детето да ги мери в изправено положение. Подходящият размер е този, при който остава разстояние до 1,5 см. между пръстите и носа на ботуша. Това е необходимо, за да не му е тясно на детето в обувката, да не го притиска по време на ходене и стъпалата да не замръзват. Имайте предвид, че трябва да има и масто за чорапчетата. Разстояние по-голямо от написаното може да доведе до неудобство при ходене, тъй като кракът не може правилно да се фиксира в обувката.
За децата е необходимо да избирате зимни обувки, изработени само от качествени, естествени материали. Най-добре е да закупите кожени ботуши. Те задържат добре топлината и пропускат въздух, което позволява на детското краче да диша. Зимните обувки, изработени от изкуствена кожа може да се нацепят при много ниски температури, в резултат на което се губи красотата им. Освен това изкуствените материали не пропускат така добре въздух.
Детските зимни обувки трябва да бъдат не само изработени от естествени материали, но и подплатата да е направена от такива. Един от най-добрите материали за подплата е овчата вълна. Ако зимите не са прекалено студени, тогава можете да купите обувки с подплата от изкуствен материал. Различаването на тези материали е изключително лесно: естествената кожа е по-тъмна, а изкуствената – блестяща. Също така естествените материали обикновено са пришити върху кожа, а изкуствените – върху тъкани.
Най добре изберете кожа със средна дължина на косъма, защото тя добре съхранява топлината и създава удобство на крака. При избора на детски ботуши трябва да се обърне внимание на това, че кожата трябва да е равномерно разпределена от вътрешната страна на обувката, а шевовете да не бъдат големи и груби.
Ако зимата е топла, но влажна, тогава е по-добре да купите на детето ботуши, изработени от мембранен материал. Мембраната представлява флуорополимерен тънък филм, който е вшит между горния материал и подплатата. Подобна защита ще запази краката от влага и при това ще спомогне за проветряването на краката, благодарение на въздухопропускливостта си.
Подметката е важен акцент в избора на ботуши за детето. На първо място тя трябва да бъде дебела, за да изолира добре от околната среда и да съхранява топлината във вътрешността на обувката. При това е необходимо да проверите дали тя се огъва добре, дали е зашита здраво или залепена.
Най-качествените материали за изработката на подметки са поливинилхлоридите (ПВЦ) и термопластичните каучуци. Полиуретанът не е подходящ, тъй като при понижаване на температурата подметката може да се счупи. Грайферите на подметките трябва да са насочени в две противоположни посоки, за да не се хлъзгат обувките.
Стелката в детските обувки трябва да бъде кожена, при това добре залепена или пришита.
Вашето дете се нуждае от гъвкава и мека обувка за по-голяма свобода на движението на пръстите, така че краката му да растат естествено, с нехлъзгащ и дишащ материал.
Д-р Василис Фурлакис
Специалист детски ортопед
Специалист по детско развитие