Рамото е една елегантна част (става) на човешкото тяло. Той има най-голям обхват на движение от всяка друга става в тялото. Този голям обхват на движение обаче може да доведе до някои проблеми.
Разбирането на това как са изградени и свързани различните слоеве на рамото може да ви помогне да разберете как работи рамото, как може да бъде наранено и колко предизвикателно може да бъде възстановяването при раняване на рамото. Най-дълбокият слой на рамото включва костите и ставите. Следващият слой е изграден от лигаментите на ставната капсула. Следват сухожилията и мускулите.
1.Стави в областта на раменния пояс
Раменно-ключична става (articulatio acromioclavicularis)
Свързва ключицата с раменния израстък на лопатката;
Ставни повърхности са facies articularis acromialis на ключицата и facies articularis clavicularis върху раменния израстък на лопатката;
2.Стави в областта на свободния горен крайник
Раменна става (articulatio humeri)
Раменната става (articulatio humeri) е сферична става и е най-мобилната от всички стави в човешкото тяло, като позволява извършването на широк диапазон от движения. Анатомично рамото е образувано от раменна кост, ключица, лопатка, мускули, сухожилия, нерви и кръвоносни съдове.
Чрез нея свободния горен крайник се свързва с раменния пояс;
В раменната става се съчленяват ставната ямка cavitas glenoidale на лопатката и главата на раменната кост caput humeri;
Раменната става е най-свободната става в човешкото тялo;
По ръба на ставната ямка на лопатката се намира хрущялен пръстен (labrum glenoidale), който увеличава площта й;
Отпред ставната капсула е укрепена от три връзки – ligg. glenohumeralia;
Допълнително ставната капсула отгоре и отзад е покрита от сухожилията на мускулите mm.supraspinatus, inrfraspinatus, teres minor, а отпред от m. subscapularis. Сухожилията на тези мускули обхващат раменната става като в маншон, поради което общо се наричат още “ротаторен маншон”;
Тези мускули помагат за повдигане на ръката отстрани и завъртане на рамото в много посоки. Те участват в много ежедневни дейности. Мускулите на ротаторния маншон и сухожилията им също спомагат за поддържане на раменната става стабилна.
Големият делтоиден мускул е външният слой на раменния мускул. Делтоидът е най-големият, най-силният мускул на рамото. Делтоидният мускул поема повдигането на ръката, след като ръката е настрани.
Отгоре раменната става се предпазва от lig. coracoacromiale намиращ се между proc. coracoideus и acromion scapulae;
През ставната кухина преминава сухожилието на m. biceps brachii, което е обвито в синовиално влагалище;
Нерви
Основните нерви, които инервират рамото и ръката, минават през аксила под рамото (подмишница). Три основни нерва започват заедно в рамото: радиалният нерв (n.radialis), улнарният нерв (n.ulnaris) и средният нерв (n.medianus). Тези нерви пренасят сигналите от мозъка към мускулите, които движат ръката. Нервите също носят сигнали обратно към мозъка за усещания като допир, болка и температура. Има и важен нерв, който обикаля около задната част на раменната става, за да достави усещане към малка област от кожата от външната страна на рамото и двигателни сигнали към делтоидния мускул. Този нерв се нарича аксиларен нерв (n.axilaris).
Кръвоносни съдове
Заедно с нервите под рамото минават и големите съдове, които доставят ръката с кръв. Голямата аксиларна артерия (a.axilaris) преминава през аксила. Ако поставите ръка в подмишницата си, може да почувствате пулсирането на тази голяма артерия. Аксиларната артерия има много по-малки клони, които доставят кръв в различни части на рамото. Рамото има много богато кръвоснабдяване.
Бурсите
Затворени между мускулите на ротаторния маншон и външния слой на големи обемни мускули на раменете са структури, известни като бурси. Бурсите са навсякъде по тялото. Те се намират навсякъде, където две части на тялото се движат една срещу друга и няма връзка, която да намали триенето. Единичната бурса е просто торбичка между две подвижни повърхности, която съдържа малко количество смазваща течност.
Раменете са особено податливи на контузии, навяхвания, изкълчвания и болезнено схващане, наречено “замръзнало рамо”.
Болка в рамото може да се дължи на:
Периартрит, т.н. болест на ротаторния маншон – връзките, които контролират движенията на рамото е едно от най-честите заболявания.
Причини за заболявания на раменната става могат да бъдат външни и вътрешни.
Външните фактори са счупване, травма или злополука, при които се получава разкъсване на сухожилията. Други причини могат да са претоварване или неправилно повдигане.
Вътрешните фактори се отнасят износване, дегенерация, в следствие на възрастови промени.
Понякога има и предпоставки за изкълчване на раменната става, сред които са:
Видове:
Най-често причините за възникване на раменна нестабилност довежда до дислокация при наранявания или травми ( спортни травми; директен удар върху рамото, падане върху разгъната в лакътя ръка). Друга причина може да бъде умишлено или несъзнателно изкълчване, което може да е свързано със слабост на ставните връзки.
Какви са симптомите?
Неспособност за извършване на активни и пасивни движения както и силна болка. След травмата се появява и оток в областта, който е съпроводен от хематом при разкъсване на ставната капсула.
Дисфункцията на ротаторния маншон е съвкупност от увреждания като тендинит и бурсит, причинени от частично или пълно разкъсване на едно или повече сухожилия. Ако липсва разкъсване, то тогава не е нужна оперативна дейнсот, а само ограничаване движенията на раменната става Ако има обаче разкъсване на сухожилието, което найчесто е в областта на тенопериосталната връзка /сухожилие-кост/, тогава се налага оперативна намеса. Оплакването обикновено е тъпа болка в горната част на рамото. В зависимост от силата на движение, силата на болката може да варира.
Симптоми като:
изискват специално поведение и компинация от няколко вида консервативно лечение.
Извършването на артроскопия е наложителна в случаи че консервативното лечение няма ефект
НАЙ-ЧЕСТИ ЗАБОЛЯВАНИЯ И СИМПТОМИ В РАМОТО:
Сепарацио на акромиоклавикуларна става (Acromioclavicular Joint Separation)
Адхезивен капсулит (Adhesive Capsulitis)
Руптура на бицепс (Biceps Rupture)
Тендинит на бицепса (Biceps Tendonitis)
Калциевият тендинит на рамото (Calcific Tendonitis of the Shoulder)
Cuff (Rotator) Tear Arthropathy
Импинджмънт синдром (Impingement Syndrome)
Labral Tears
Остеоартрит на акромиоклавикуларната става (Osteoarthritis of the Acromioclavicular Joint)
Quadrilateral Space Syndrome
Остеонекроза на главата на хумеруса
Rotator Cuff Tears
Дислокация на рамото (Shoulder Dislocations)
Нестабилност на рамото (Shoulder Instability)
Snapping Scapula Syndrome
Sternoclavicular Joint Problems
Thoracic Outlet Syndrome
Weightlifters Shoulder
Предлагам неоперативно лечение на горепосочената симптоматика, като това е разултат на внимателен преглед с допълнителни, ако се налага, изследвания за уточнение на диагнозата.
Ортопед-Травматолог, Спортна Медицина
Специалист Детски Ортопед, Специалист по дестко развитие