Калканеален апофизит
Синдромът на Север е болезнено състояние на петата, което засяга подрастващите деца на възраст между 8 и 14 години. Това заболяване се нарича също „калканеален апофизит“.
Това е остеохондроза на апофизата на петната кост, вероятно свързана с тракция на ахилесовото сухожилие. Това е една от най-честите причини за болка в петата при деца и юноши. Децата, които играят бягащи и скачащи спортове, са най-склонни към този проблем.
Това затяга сухожилието и създава напрежение, където се прикрепя към петата. Накрая, напрежението предизвиква възпаление и болезненост в областта, а понякога и куцане след тренировка.
АНАТОМИЯ
Каква част от петата е засегната?
Синдромът на Север засяга центъра за растеж на костите в задната част на петата (калканеус). Ахилесовото сухожилие свързва мускулите на прасеца в задната част на долния крак към задната част на калканеуса.
ПРИЧИНИ
Това състояние е част от категория нарушения в развитието на костите, известни като остеохондрози. При нормално развитие, специализираните центрове за растеж на костите (наречени растежни зони) се променят с течение на времето от хрущял до кост. Растежните зони се разширяват и се съединяват. По този начин костите растат по дължина и ширина. Центровете за растеж (растежните зони) на костите се намират в цялото тяло.
Тъй като костите на крака започват да растат по-дълго, те понякога растат с по-бързи темпове от Ахилесовото сухожилие. Ахилесовото сухожилия е по-къс и започва да се появява напрежение на гърба на петата. Когато това се случва при активно спортуващи деца се получава болка, където ахилесовото сухожилие се залавя към петата.
Други фактори играят роля в развитието на синдрома на Север. Децата с по-стегнати мускули на прасеца изглежда имат по-голям риск за това състояние. Проблемът се усложнява, когато играят спортове на твърди повърхности, като например да играят футбол на твърди открити полета. Постоянното въздействие може да разруши центровете за растеж на костите в задната част на петата, причинявайки възпаление и болка.
СИМПТОМИ
Задната част на петата може да изглежда червен и подут. Вероятно ще бъде нежна при допир. Стискането на петата е болезнено. Петата имат тенденция да болят по време на активност и да се чувстват по-добре с почивката.
Петата и краката може да са сковани и схванати, особено сутрин. Мускулите на прасеца и ахилесовото сухожилие също могат да ги почуствате стегнати.
ДИАГНОЗА
Анамнезата и клиничният преглед обикновено са достатъчни за един опитен детски ортопед за да постави диагнозата – синдром на Север. Специалистът ще се нуждае от информация за възрастта и нивото на активност на детето.
Рентгеновите лъчи не са от полза при диагностицирането на синдрома на Север. Рентгеновата снимка може да покаже малки пукнатини в костта в задната част на петата, които може и да се виждат дори при децата, които изобщо нямат болка. Пукнатините са зоните на растежа на костите и са нормални.
Детският ортопед обаче може да нареди рентгенова снимка, за да се уверят, че няма други проблеми, като фрактура.
ЛЕЧЕНИЕ
Нехирургично лечение
В някои случаи синдромът на Север може да се наложи пациентът да спре спортните дейности за кратък период от време. Това потиска болката и възпалението.
Понякога, по изключения и в зависимост от възрастта на детето, може да е необходимо доста по-продължително време. Отнема от една до две години, до разтвярянето на разстежните зони на заднта част на петата за една по-здрава кост. В този момент болката и симптомите обикновено изчезват напълно.
Лекарят може да предпише противовъзпалително лекарство, което да помогне за намаляване на болката и отока. Ортопедичните подложки за пети, поставени под възпалените пети, също помагат състоянието. Получава се ъгъл които леко подхлъзва крака. Този ъгъл отпуска ахилесовото сухожилие и намалява стреса, където сухожилието се прикрепя към гърба на петата.
Лекарят може също да предложи физиотерапия (използват се лед, топлина или ултразвук за контролиране на възпалението и болката) според степента на заболяването.
Децата със синдром на Север трябва да избягват да тренират върху твърди повърхности. Бягането трябва да се избягва. Ударът влошава болката и възпалението.
ВНИМАНИЕ: Инжектирането на кортизон не е подходящо за това състояние. Кортизоновите инжекции обикновено се използват за контрол на болката и възпалението при други видове наранявания. Инжекциите с кортизон не показват последователно добри резултати за синдрома на Север. Съществува и висок риск кортизонът да причини разкъсване на ахилесовата сухожилие.
ХИРУРГИЯ
Симптомите на синдрома на Север обикновено изчезват, когато растежните зони в петата растат (затварят се). Хирургията обикновено не е опция за синдрома на Север.
Обикновено, синдром на Север, няма нужда от терапия. За щастие, в повечето случай, състоянието не е сериозно. Обикновено то е само временно и преминава с течение на времето.
За повече и по-подробна информация можете да си запазите час:
Ортопед-Травматолог, Спортна Медицина
Специалист Детски Ортопед, Специалист по дестко развитиед
РАННАТА ДИАГНОСТИКА И ПРОФИЛАКТИКА Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕЧЕНИЕ
Специализирана профилактика, Диагностика и Лечение при новородени и деца с мускулно-скелетните заболявания и увреждания!
ЕХОГРАФСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИ СТАВИ – ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ – ПРОБЛЕМИ В ПРОХОЖДАНЕТО – ПЛОСКОСТЪПИЕ – СКОЛИОЗА – ДЕТСКА СПОРТНА МЕДИЦИНА