Тогава… честито! Вие имате едно напълно нормално и здраво бебе. Насладете се. Да Ви е живо и здраво!
ЗАПОЗНАЙТЕ СЕ С ВАШЕТО СЪКРОВИЩЕ
Вашето новородено бебе е уникално. Няма да намерите същото никъде по света колкото и да търсите. Той има своя собствена ДНК. Както външният му вид е уникален, уникални ще бъдат и неговите умствени, духовни и двигателни характеристики.
Неговото раждане предизвиква емоции и ентусиазъм, а идването му води до приятна промяна и еуфория в семейството. Запознайте се с него:
Фонтанела или по-скоро фонтанели са меки участъци на главата на бебето (гъвкави „шефове“), оито по време на раждане позволяват на костните плочи на черепа да се огънат, за да може главата на бебето да премине през родилния канал. Втвърдяването на костите на черепа води до затваряне на фонтанелите на възраст от 18 до 24 месеца. Различават се общо 6 фонтанели, като тези места са покрити с мембрана от съединителна тъкан. Най-голямата фонтанела е предната, която е с формата на ромб и се затваря обикновено около 1 година, но понякога чак около двегодишна възраст. Големината и е от 1 до 2-3 сантиметра. Малката фонтанела е в областта на тила и има триъгълна форма с големина около 5 мм. Тя се затваря малко след раждането.
Нормално е, ако няколко дни след раждането, размерът на фонтанелата се увеличи малко. Това е в резултат от възвръщане на нормалната форма на черепа на новороденото, деформиран по време на преминаването през родовия канал.
По-големите размери на фонтанелата означават, че бебето не е получавало достатъчно калций и витамин D през 9-те месеца. Нормалното затваряне на фонтанелата също зависи от количествата калций и витамин D. Ето защо е важно бебето да приема достатъчно кърма или адаптирано мляко, както и да се радва на повече слънче (при зимните бебета може да се наложи допълнителен прием на витамин D).
Обикновено голямата фонтанела се затваря около 8-18-месечна възрасти най-късно до навършването на 2 години, а малката – до 1-2 месеца след раждането. По-бързото затваряне на голямата фонтанела може да възпрепятства нормалния растеж и развитие на мозъка, което да доведе до заболявания като микроцефалия. А по-късното затваряне на фонтанелата може да индикатор за рахит. Вашият педиатър е специалистът който редовно измерва обиколката на главата и размера на фонтанелата и Ви уверява че всичко е наред с Вашето бебе.
ОТКЛОНЕНИЯ ОТ НОРМА
Фонтанелата, на пипане, трябва да е леко вдлъбната.
Ако е изпъкнала, това може да е индикатор за някакъв проблем като повишено вътреочно или черепно налягане. При прекалено високо налягане не само фонтанелата се издува, но и черепът на бебето може да започне да се уголемява необичайно.
Повишеното налягане може да е причинено от енцефалит – възпаление на мозъчните тъкани, което се дължи на инфекции. Хидроцефалията е друго заболяване, което може да предизвика издуване на фонтанелата. Тя представлява натрупване на течност в мозъка. Менингитът е друга често срещана инфекция на мембраните около мозъка. При него също се наблюдава характерно подуване. Нормално е фонтанелата да е леко издута, ако бебето плаче и повръща, които водят до напрежение в главата, а също и ако главата не е изправена.
Прекаленото хлътване на фонтанелата пък може да е признак за недостиг на течности в резултат от повръщане, диария, висока температура и т.н. (подсказва за дехидратация или недохранване).
Ако фонтанелата е разширена: При някои състояния фонтанелите са увеличени, затварят се много бавно, а в някои случаи никога не се затварят. Това се наблюдава при синдром на Даун, преждевременно раждане, вътрематочен ограничен растеж, отново хидроцефалия. В по-редки случаи това се случва при вроден хипотиреоидизъм, синдром на Аперт, вродена рубеола, рахит.
Що се отнася за грижите за фонтанелата, не са необходими специални такива. Много майки се въздържат да докосват бебето по голямата фонтанела, страхувайки се дали няма да увредят мозъка на детето, но той е идеално защитен и такава опасност няма. Така че не се притеснявайте да къпете и галите детето по главата.
НАЙ-ВАЖНОТО КОЕТО ТРЯБВА ДА ЗНАЕТЕ:
Родителите не трябва да се притесняват, защото природата си знае работата. Колко и мека да изглежда фонтанелата е изключително трудно тя да бъде перфорирана по някакъв начин, тъй като съединителната тъкан, която я изгражда е доста здрава.
Фонтанелите не са толкова лесно пробиваеми, но:
Вашият педиатър, с редовните прегледи, ще Ви увери че всичко е наред с Вашето бебе.
Трансфонтанеалната ехография се прилага за оценка на мозъчните структури и кръвотока през мозъка. Изследването се провежда по – често при новородени, тъй като при тях има места по черепа с непълно затваряне на черепните кости – фонтанели. Ултразвуковите вълни трудно проникват през костни структури, поради което наличието на фонтанела осигурява ехографски „прозорец“ за безпрепятствено проникване на ултразвука към мозъка.
Защо се прави: Трансфонтанеалната ехография се прилага при преждевременно родени бебета, за да се изследват вероятни усложнения, свързани с преждевременното раждане. При по – големи деца този вид ехография се използва за оценка на повишено вътречерепно налягане при пространство – заемащи процеси, хидроцефалус, вътремозъчен кръвоизлив и др. При възрастни методът се прилага за локализиране на мозъчни тумори и други обемни формации.Рискове:Изследването не е свързано с риск за здравето на пациентаКак да се подготвите: Не е необходима предварителна подготовка при деца.Какво да очаквате: Необходимо е единият родител да присъства по време на изследваето и да подпомага нормалното му протичане. Процедурата се извършва като на мястото на огледа или в случая – на фонтанелата, се поставя малко количество прозрачен гел. С помощта на специално пригоден за целта трансдюсер/ сонда и с прилагането на лек натиск се оглеждат мозъчните структури. Образът се проектира на екран, където в реално време се изобразяват тъканите и тяхното движение. Получава се информация за размерите, формата, съдържанието и кръвоснабдяването на подлежащите мозъчни структури. След приключване на изследването, резултатите ще бъдат обсъдени с родителя.Резултати: Изследването се провежда от специалист – педиатър или радиолог. Резултатите са готови веднага и ще бъдат обсъдени с Вас.
Витамин D е единственият витамин, който организмът може сам да образува под въздействието на слънчевата светлина. Витамин D е важен за растежа, тъй като регулира калциево-фосфорната обмяна в организма.
Този витамин е важен за бебетата, затова и се добавя след около 20-тия ден по формата на капки (1-2 капки) по преценка на Вашият педиатър с цел профилактика. Дефицитът на витамин D при кърмачета може да причини рахит – костни деформации и забавяне на растежа. Говори се също че предотвратява вероятността от развиване на шизофрения. Витамин D също се набавя чрез кърмата и при излагането на слънчева светлина, така че е необходимо ежедневно да извеждате бебето на слънце и въздух. Смята се, че децата, родени през есента и зимата, имат по-голяма нужда от витамин D точно поради липсата на достатъчно слънчеви дни през този период от годината. В държавите които са слънчеви в повечето месеци от годината не се добавя Витамин D от педиатрите. Също имайте предвид че адаптираните млека съдържат допълнително витамин D, затова бъдете спокойни.
д-р Василис Фурлакис – Специалист детски ортопед – Специалист по детско развитие
РАННАТА ДИАГНОСТИКА И ПРОФИЛАКТИКА Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕЧЕНИЕ
Специализирана профилактика, Диагностика и Лечение при новородени и деца с мускулно-скелетните заболявания и увреждания!
ЕХОГРАФСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИ СТАВИ – ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ – ПРОБЛЕМИ В ПРОХОЖДАНЕТО – ПЛОСКОСТЪПИЕ – СКОЛИОЗА – ДЕТСКА СПОРТНА МЕДИЦИНА