Защо моето дете ходи (стъпва) на пръсти? Проблем ли е това? Кога ще може да ходи нормално?
Това са едни от въпросите които създават родителите и се притесняват, защото това може да е сигнал за някакво неврологично заболяване.
С тази статия ще получите отговори на почти всичките въпроси за първите стъпки и ходене на пръсти на Вашето дете.
Моето дете ходи на пръсти. Това нормално ли е?
Повечето деца започват да ходят от 12 до 14 месеца с краката си на земята. Има обаче някои деца, които вместо това започват да ходят на пръсти. Този модел обикновено изчезва в рамките на три до шест месеца, когато детето се научи как да ходи. Този навик или феномен при едно здраво дете, почти винаги е напълно изчезнал до края на третата година.
Идиопатичното ходене на пръсти е когато детето продължава да върви на върха на пръстите си след тригодишна възраст. Те често ще стоят с краката си плоски на земята, но когато ходят или бягат предпочитат да го правят на пръсти.
Така че, Да, в повечето случаи ходенето на пръсти е абсолютно нормално, ако детето:
В случай че са налице изброените симптоми, ходенето на пръсти се смята за идиопатично (с неясен произход).
Профилактичното изследване на дете на 2 годишна възраст има за цел да оцени походката на детето ако е в нормата или е патологична и крие рискове.
Каква е причината за ходенето на пръсти?
Според някои изследователи, малките деца често ходят на пръсти заради все още несъвършената си нервна и мускулна система.
Според други, ходенето на пръсти е показател за това, че при децата до три години са много добре развити мускулите на глезените, тъй като ходенето изисква сериозни физически усилия.
Някои случаи на ходене на пръстите имат известна причина, например церебрална парализа или мускулна дистрофия. Състоянието може да бъде свързано и с аутизъм, забавяне на развитието и проблеми със сетивната обработка.
Други случаи са идиопатични или с неизвестна причина. Ходенето на пръсти е по-често при бебета, родени преждевременно, а в 30 до 70% от случаите може да се се предава по наследство – ако един от родителите е ходел по същия начин в детството си, има голяма вероятност наследникът му да прави същото.
Според наблюдения на съвременнта детска ортопедия, най-важната причина за ходенето на пръсти при деца е ранното им изправяне и това става основно с проходилките. Това е и причината на няколко държави (напр. Канада) те да са забранени.
Няколко факти за ходенето на пръсти:
Около 5 % от децата (в световен мащаб) ходят на пръсти. Половината от тях, самостоятелно и без намеса от страна на родителите и лекарите, се отказват от този навик към петата си година.
Някои деца продължават да се придвижват на пръсти и след навършване на 5 години, в 25 % от времето, в което са на крак.
Често децата ходят на пръсти, просто защото им харесва.
Идиопатичното ходене на пръсти не изисква лечение, ако детето е на възраст под 6 години.
Вашият детски ортопед с редовните профилактични прегледи ( на 2 год. на 4 год. и на 6-7 год. възраст ще Ви увери за състоянието на Вашето дете ако е нормално или не.
Какви проблеми са свързани с продължително ходене на пръсти?
Над тригодишна възраст, продължителното ходене на пръсти може да доведе до стягане и миопатии на мускулите, което затруднява носенето на обувки, да стои на цяло стъпало, да кляка, да поддържа равновесие, да изкачва стълби, да ходи на единия крак, да прескача и т.н
Как се диагностицира идиопатичното ходене на пръсти?
Вашият детски ортопед с подробна анамнеза за развитието на Вашето дете и с физически преглед, включващ съвкупност от движения, стойка на краката, анализ на походката, мускулна сила и тонус, баланс и оценка на координацията и неврологичен скринингов тест ще диагностицира състоянието и ще Ви информира подробно ако има място за притеснение или не.
Как се лекува идиопатичното ходене на пръсти?
Ако детето ви има идиопатично ходене на пръсти, ежедневната тренировъчна програма за домашно упражнение може да бъде много полезна. Целта е да се разтеглят задните мускули и да се укрепят мускулите от предната част на краката. Това ще помогне на вашето дете да успее да ходи нормално с петата и цялото стъпало на земята.
Тези упражнения ще бъдат необходими и полезни, докато детето започва да ходи нормално. Упражненията ще варират според тяхната възраст. Най-важната част от програмата за упражнения е да не забравяте да се забавлявате с детето си!
Програмата за домашна терапия е важна част от планът за лечение за продължително ходене на пръсти. Ежедневно родителите трябва да се занимават със специалната гимнастика без прекъсване н упражненията при първото постигане на резултат.
Според специалистите дори напълно здравите деца могат да бъдат отучени от този навик, ако започнем колкото може по-рано да му правим масажи и специални упражнения (сядане на столче, на което детето може спокойно да стъпи на земята с цяло ходило; въртене на ходилата в легнало положение, по гръб, със свити колене; стоене върху кубчета или топки за тенис).
Разтягане на мускули на подбедрицата
Детето лежи по гръб на удобна за него повърхност.
С изправено коляно, поддържате в едната ръка, подбедрицата, а с другата ръка натискате стъпалото на детето си нагоре, както снимката огъвайки глезена.
Задръжте протегнатата част в края на движението (т.е. доколкото скоростта на движение на детето ви позволява) за 15-30 секунди. Това не трябва да бъде болезнено за вашето дете.
Връшате стъпалото в нормална позиция. Повторете упражнението 10 пъти на всеки крак, ежедневно.
Разтягане на Ахилесово сухожилие
Детето лежи по гръб на удобна за него повърхност.
С наведено коляно, приведете крака на детето си нагоре, както снимката, като огъвате глезена.
Задръжте протегнатата част в края на движението (т.е. доколкото скоростта на движение на детето ви позволява) за 15-30 секунди. Това не трябва да бъде болезнено за вашето дете.
Носете крака на детето си в нормална позиция. Повторете упражнението 10 пъти на всеки крак, ежедневно.
Изправяне от седнало положение
Поставете детето си на детски стол или стол за деца.
Поставете ръцете си под коленете му – ниво глезенни, осигурявайки умерен, постоянен натиск надолу за да са петите му на пода.ю
Нека детето ви да се изправи, като пази петите си на земята.
Направете това упражнение забавно, работейки пред огледало, с песни или др.
Разтягане на мускули на подбедрицата
Поставете детето си на около метър от стената (приблизително на две крачки). Поставете двете ръце на височината на раменете към стената (както снимката)Дясното коляно е назад и изправено, а с левия крак трябва да стъпва напред към стената. Те трябва да се наведат, докато усетят, че в задната част на дясната подбедрицата опъва. Уверете се, че държат петата на десния крак на земята.
Задръжте участък за 15 до 30 секунди.
Повторете упражнението 10 пъти на всеки крак, ежедневно.
Други упражнения:
Скокове на място. Накарайте детето да скочи свивайки коленете си високо и след това да се приземи с плосък крак.
Разхождайки се нагоре.
Разхождайки се по неравни повърхности, като например в детска площадка или пясък.
Разходки по петите само. Правете го забавно
Клякания (вижте снимката). С краката, разположени на пода, с ширината на бедрото, детето ви бавно спуска долната част на тялото си, като се наведе на коленете и бедрата, но държи гръдния кош изправен.
Западните специалисти нямат единно мнение по този въпрос. Едни лекари смятат, че до 6-годишна възраст в процеса на ходене на пръсти (ако детето се развива нормално и не е симптом за неврологично заболяване) не е нужна лекарска намеса. Други поддържат мнението, че продължителното ходене на пръсти (над 3 години) може да стане причина за скъсяване на мускулите и сухожилията на стъпалото, недостатъчно развитие на петите, забавяне на растежа на ходилото – затова след на навършване на 2-3 години детето трябва да прави гимнастика. Съвременната детска ортопедия е със второто мнение.
Специалните упражнения трябва да се изпълняват балансирано. При всички случаи малко физическо натоварване не е излишно. Върху мускулите на крачетата много добре се отразяват плуването, заниманията с фитбол (големи надуваеми топки за гимнастика), ходенето по ортопедични килимчета (подложки). Важно е, разбира се, детето да има удобни обувки, с точния размер на крачето.
В кои случаи трябва да се потърси помощ от специалист?
Когато ходенето на пръсти продължава и след навършване на втората годишна възраст на детето се препоръчва преглед от дестки ортопед. В този случай преценяваме развитието на общата и фината моторика. Установяваме дали ходенето на пръсти не е увредило ахилесовите сухожилия и мускулите на подбедриците.
Специалистът освен домашните упражнения, възможно е да Ви препоръчи детето да премине курс по физиотерапия, и да се назначат упражнения със специалист и масаж. Специални обувки за ходене на цяло стъпало и корекция на ходенето на пръсти също е част от лечението. Също е възможно детския ортопед да Ви насочи по негова преценка, профилактично, за една консултация с детски невролог или ако се наблюдават накой неврологични синдроми детето преминава през диагностика с цел изключване на аутизъм или церебрална парализа.
Оперативна намеса се прилага само в краен случай.
Все пак ходенето на пръсти невинаги е без причина. За какви заболявания може да е симптом?
За съжаление, ходенето на пръсти наистина невинаги е безобидно и може да е симптом за мускулно заболяване или особеност на нервната система.
Изследвания показват, че ходенето на пръсти (както и ходенето на пети) може да е едно от проявленията на аутизма и разстройствата от аутистичния спектър. В свое проучване, с участието на 1400 деца, шведски учени са установили, че 41 % от децата с разстройство от аутистичния спектър ходят на пръсти.
След 6-ата година, придвижването на пръсти може да е симптом за скъсено ахилесово сухожилие или скъсени мускули на подбедрицата. Това състояние се лекува оперативно, но специалистите са оптимисти, че в близко бъдеще ще е възможно и неинвазивно лечение.
Ходенето на пръсти, нарушената координация, нарушените моторни функции може да са проявление на мозъчно увреждане, в редки случаи, при някои недоносени деца.
Възможно е и да е симптом за лека форма на детска церебрална парализа при някои недоносени деца.
Споменатите състояния изискват задължително лекарски контрол.
д-р Василис Фурлакис – Специалист детски ортопед – Специалист по детско развитие
РАННАТА ДИАГНОСТИКА И ПРОФИЛАКТИКА Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕЧЕНИЕ
Специализирана профилактика, Диагностика и Лечение при новородени и деца с мускулно-скелетните заболявания и увреждания!
ЕХОГРАФСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИ СТАВИ – ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ – ПРОБЛЕМИ В ПРОХОЖДАНЕТО – ПЛОСКОСТЪПИЕ – СКОЛИОЗА – ДЕТСКА СПОРТНА МЕДИЦИНА