БУРСИТ НА ОЛЕКРАНОНА
Бурсит на олекранона представлява състояние, което се характеризира с възпаление на бурсата на лакътната става. Обикновено, тази бурса не може да се палпира и съдържа много малко количество течност, и служи за улесняване движението на лакътната става, чрез подобряване приплъзването на ставните структури.
Причините за възникване на бурсит на олекранона най-често се причинява от травма на лакътя – еднократна или чести повтарящи се малки травми. В някои случаи директен удар или падане върху лакътя може да повреди бурса. Това обикновено причинява кървене в бурса сак, тъй като кръвоносните съдове в тъканите, които съставят бурсата, са повредени и разкъсани. В кожата това просто би образувало синина, но кръвта може да запълни бурса сак (торбичка). Това кара бурсата да се надуе като гумен балон, напълнен с вода.
Вероятността за развитие на бурсит се увеличава, ако професията или хобитата на пациента са свързани с повтарящи се движения на ръката (например тенис, голф, работа на компютър).
Смята се, че кръвта в бурсата предизвиква възпалителна реакция. Стените на бурсата могат да се сгъстяват и да останат удебелени и нежни, дори след като кръвта се абсорбира от тялото. Това сгъстяване и подуване на бурсата се нарича бурсит.
Бурсит на олекранона може да се появи и за по-дълъг период от време. Хората, които постоянно слагат лакти на твърда повърхност като част от дейностите или работата си, могат многократно да наранят бурсата. Това многократно нараняване може да доведе до дразнене и сгъстяване на бурсата с течение на времето. Хроничното дразнене води до същото състояние в крайна сметка: бурсит на олекранона.
Олекраноновата бурса също може да се зарази. Това може да възникне без никакво предупреждение или може да бъде причинено от малко нараняване и инфекция на кожата над бурса, която се разпространява надолу в бурсата. В този случай, вместо кръв или възпалителна течност в бурсата, тя се напълва с гной. Районът около бурсата става горещ, зачервен и много нежен.
С напредването на възрастта честотата на бурсит също се увеличава. Следствие на травмата, обвивката на бурсата се възпалява, което води до увеличаване на количеството течност в нейната кухина. Друга по-рядка причина за възникване на бурсит на олекранона е инфекцията.
Признаците и симптомите на бурсит на олекранона включват подуване на лакътната става, което в някои случаи може да ограничи в голяма степен движенията на ръката. Освен това се наблюдава болка, която може да варира от слаба до много силна болка, ирадираща по хода а ръката. При наличие на инфекция, може да се наблюдава още и повишена температура.
Олекраноновият бурсит причинява болка и подуване в областта на върха на лакътя. Може да е много трудно да сложите лакътя върху повърхност поради нежността. Ако състоянието е налице от известно време, под кожата над олекранона може да се усетят малки бучки. Понякога тези бучки се чувстват така, сякаш нещо плава наоколо в олекраноновата бурса и те могат да бъдат много нежни. Тези бучки обикновено са удебелените гънки от бурса тъкан, които са се образували в отговор на хронично възпаление.
Торбичката от бурса може да набъбва и да се напълва с течност на моменти. Това обикновено е свързано с нивото на вашата активност и повече активност обикновено причинява повече отоци. С течение на времето бурсата може да нарасне много гъста, почти като лакътна подложка върху олекранона.
Накрая, ако бурсата се зарази, лакътът става подут и много нежен и топъл на допир около бурсата. Може да пуснете температура и да почувствате втрисане. На лакътя може да се образува абсцес или област на гной. Ако инфекцията не се лекува бързо, абсцесът може дори да започне да се оттича, което означава, че гнойът започва да прониква.
ДИАГНОЗА
Диагнозата бурсит на олекранона обикновено е очевидна от физикалния преглед. В случаите, когато лакътът набъбва веднага след падане или друго нараняване на лакътя, може да са необходими рентгенови снимки, за да се уверите, че лакътът не е счупен. Обикновено хроничният бурсит също е лесен за диагностициране без специални тестове.
Ако вашият лекар не е сигурен дали бурсата е заразена или не, може да се постави игла в бурсата и течността да бъде отстранена. Тази течност ще бъде изпратена в лаборатория за тестове. Резултатите се използват за определяне дали е налице инфекция. Ако е така, се идентифицира вида на бактериите, които причиняват инфекцията. Вашият лекар ще използва тази информация, за да знае какъв антибиотик ще Ви предложи след това за излекуване на инфекцията.
ЛЕЧЕНИЕ
Лечението на бурсит на олекранона може да бъде консервативно или хирургично.
Консевативно – Нехирургично лечение
Бурситът на олекранона, който се причинява от нараняване, обикновено отминава сам. Тялото ще абсорбира кръвта в бурсата за няколко седмици, а бурсата трябва да се върне към нормалното си състояние. Ако подуването в бурсата причинява бавно възстановяване, може да се постави игла, която да източи кръвта и да ускори процеса. Съществува лек риск от инфекция при поставянето на игла в бурсата.
Хроничният бурсит с олекранон понякога е истинска неприятност. Подуването и нежността се препятстват и причиняват болка. Това може да създаде трудности както по време на работа, така и по време на развлекателни дейности. Лечението обикновено започва с опит за овладяване на възпалението. Това може да включва кратък период на почивка. Лекарства може да бъдат предложени от Вашия лекар за контрол на възпалението и отока. Подложката за лакти може да бъде полезна за улесняване на поставянето на лакът върху твърди повърхности.
Ако бурсата остане напълнена с течност, може да се постави игла и течността да се източи. По време на дренажната процедура, ако няма данни за инфекция, малко количество кортизон може да се инжектира в бурсата, за да се контролира възпалението. Отново има малък риск от инфекция, ако бурсата се източи с игла.
Вашият лекар може също да Ви предпише рехабилитация с използването на топлина, лед и ултразвук, за да помогне за успокояване на болката и подуването.
Ако се установи, че инфекцията причинява бурсит, бурсата ще трябва да се дренира с игла, може би няколко пъти през първите няколко дни. Ще бъдете поставени на антибиотици за няколко дни.
Хирургично лечение
Дренаж на Бурсата
Ако инфекцията бавно се лекува, може да се наложи бурсата да се дренира хирургично. Този метод е различен от споменатия по-рано нехирургичен дренаж. Хирургията за източване на бурсата започва с разреза за отваряне на бурсата. Кожата и бурса се държат отворени чрез поставяне на дренажна тръба в бурсата в продължение на няколко дни. Това позволява изпускането на гной и помага на антибиотиците да изчистят инфекцията.
Премахване на Бурсата
Понякога е необходима хирургична намеса, за да се отстрани удебелената бурса, която не се е подобрила с никакво друго лечение. Хирургичното отстраняване обикновено се прави, защото подутата бурса ограничава вашата дейност.
За да премахнете олекраноновата бурса, се прави разрез над върха на лакътя. Тъй като бурсата е извън лакътната става, ставата никога не се влиза. Удебеленият бурсален сак се отстранява и кожата се поправя с шевове. Вашият лакът може да бъде поставен в шина, за да почива лакътя и да не му позволява да се движи за няколко дни. Това позволява раната да започне да заздравява и предотвратява кървенето в областта, където е отстранена бурсата.
Някои видове бурси ще пораснат обратно след операцията, защото кожата трябва да се плъзга по олекранона плавно. Тялото образува друга бурса като отговор на движението на олекранона срещу кожата по време на лечебната фаза. Ако всичко върви добре, бурсата, която се връща след операцията, няма да е гъста и болезнена, а по-скоро като нормална бурса.