Болката на Паннер засяга доминантния лакът на деца, главно момчета, на възраст между 5 и 10 години. По неизвестни причини се нарушава нормалният растеж на външния край на лакътя, което води до изравняване на малката област от костта. Детето започва да се оплаква от болка по време на активност. Болката намалява с почивката. В продължение на период от една до две години костта бавно се възстановява. През това време симптомите постепенно изчезват, въпреки че в повечето случай лакътът никога не може да се изправи напълно.
Болестта на Панер
Лакът е връзката на раменната кост (костта на горната част на ръката) и двете кости на предмишницата (улна и радиус). Радиусът започва от външния ръб на лакътя и преминава през предмишницата до палеца на китката.
Когато главата на радиуса се върти на капителум, предмишницата се върти, така че дланта да се насочи към тавана (супинация) или надолу към пода (пронация).
Болката на Панер засяга развиващата се кост в мястото на контакта на капителум с радиус.
Това уникално състояние е част от категория разстройства на развитието на костите, известни като остеохондрози. (Остео означава кост и хондро означава хрущял.). При нормално развитие специализираните центрове за растеж на костите (наречени плаки за растеж) се променят с течение на времето от хрущял до кост. Хрущялните клетки в растежните зони всъщност се променят в костните клетки. Тъй като това се случва растежните зони се разширяват и обединяват. По този начин костите растат по дължина и ширина. Растежни зони на костите се намират в цялото тяло. Болестта на Panner включва разрушаване на плаката за растеж на капитела.
Учените не са напълно сигурни как се разрушава плаката за растеж в капитела. Някои смятат, че проблемът е наследствен (предаден в гените). Други смятат, че малките щамове се увеличават с течение на времето, като например многократното хвърляне на топка.
Друга възможна причина е, че кръвоснабдяването на раменната става е някак блокирано. По време на развитието, само краищата на няколко малки кръвоносни съда влизат в гърба на хомерорадиалната става. Ако това оскъдно кръвоснабдяване е повредено, няма резервно копие. Клетките в зоната за растеж на капитела умират, което води до колапс на кокала на костта.
Независимо от начина на възникване на проблема, следващият етап от болестта на Панер е клетъчната смърт в растежната пластина на капитела. Смъртта на тези клетки идва от аваскуларна некроза. Аваскуларното означава без кръв, а некрозата означава смърт.) Когато настъпи некроза, костният ръб на капитела започва да се изравнява. Тя се изравнява, защото новообразуваната кост започва да се абсорбира от тялото.
След това, за период от една до две години, нови кръвоносни съдове влизат в зоната и в клетките за растеж започват да се образуват нови клетки. Тези клетки помагат постепенно да се възстанови първоначалната форма на капитела. Болестта на Панер засяга растежната зона на капитела при деца под 11-годишна възраст.
Както беше споменато по-рано, отделно, но подобно състояние, което засяга капитела на по-големи деца и юноши. Това отделно състояние се нарича остеохондрит дисеканс (OCD). При по-големи деца OCD на капитела не включва растежната зона. Вместо това проблемът засяга гладкото покритие на капитела, наречено хрущял на ставата. OCD засяга също костта точно под ставния хрущял, наречен субхондрална кост.
Симптомите обикновено се появяват без предизвестие. Детето рядко си спомня конкретно събитие или нараняване, за да обясни симптомите.
Детето може да съобщи за слаба болка на външния край на лакътя, близо до капитела. Болката обикновено се влошава с активността и изчезва с почивката.
Детето често се чувство не е в състояние да изпъне напълно лакътя.
Симптомите от болестта на Панер обикновено постепенно изчезват, тъй като костите стават зрели, обикновено за период от една до две години. Състоянието обаче може да остави детето да не може да изправи лакътя.
За потвърждаване на диагнозата е необходима рентгенова снимка. Рентгенови лакти могат да покажат неправилна повърхност на capitellum. Цялата плака за растеж може да изглежда фрагментирана и прозрачна. Прозрачните участъци означават, че костта, която съставлява capitellum, е била абсорбирана. capitellum може да изглежда изравнен, което означава, че костта се е срутила. В рамките на период от една до две години рентгеновото сравнение обикновено показва, че capitellum напълно се е възстановил до нормалната си форма при пациенти с болест на Panner.
Понякога Магнитният резонанс (MRI) може да даде по-добра представа за костни нередности. Магнитният резонанс също може да открие подуване.
Нехирургично лечение
В някои случаи на болестта на Панер, децата може да се наложи да спрат спортни дейности за кратко време. Това потиска болката и възпалението. Обикновено децата не се нуждаят от дълго време да избягват спорта.
Отнема от една до две години capitellum да се превърне в твърда кост. В този момент болката и симптомите обикновено изчезват напълно.
Лекарят може да предпише противовъзпалително лекарство, което да помогне за намаляване на болката и отока. Физиотерапевтичната терапия също може да бъде препоръчана.
В тежки случаи, когато редовното лечение не е ефективно, лекарите могат да препоръчат детето да носи ортеза за лакът три до четири седмици. Целта е да се спре лакът да се движи, така че възпалението и болката да изчезнат.
хирургия
Хирургията обикновено не е опция за болестта на Панер.
д-р Василис Фурлакис – Специалист детски ортопед – Специалист по детско развитие
РАННАТА ДИАГНОСТИКА И ПРОФИЛАКТИКА Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕЧЕНИЕ
Специализирана профилактика, Диагностика и Лечение при новородени и деца с мускулно-скелетните заболявания и увреждания!
ЕХОГРАФСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИ СТАВИ – ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ – ПРОБЛЕМИ В ПРОХОЖДАНЕТО – ПЛОСКОСТЪПИЕ – СКОЛИОЗА – ДЕТСКА СПОРТНА МЕДИЦИНА