''ИСТИНСКА'' СКОЛИОЗА ЛИ Е?
Този вид сколиоза предизвиква големи тревоги при родителите. Става дума за изкривяването на гръбнака през кърмаческата възраст, понякога и в началото на втората година. Медицинското найменование на кърмаческата сколиоза е инфантилна сколиоза.
Ранната профилактика от високвалифициран специалист детски ортопед, първите дни след раждането – в родилното заведение или веднага след изписването, установява това изкривяване и се вземат подходящите мерки за да не превърне в една истинска сколиоза в бъдещето.
Според естеството на тази деформация, не се късае за истинска сколиоза. При тези деца се наблюдава извиване на целия гръбнак (заедно с него и на цялото тяло) с изпъкналост основно наляво. Кривата е малка, нейния връх обикновено е разположен в областта на долните гръдни прешлени. Усуквания и деформация на прешлените няма. Може да се каже, че кърмаческата сколиоза предсталява една сколиотична неправилна стойка. Момчетата са засегнати по-често от момичетата. Среща се при едно от хиляда (1/1000) кърмачета. Това означава че е рядко състояние. Ако се хване кърмачето под мишниците и се държи в седнало положение, изкривяването лесно се забелязва при оглеждане отзад.
Кърмаческата сколиоза се появява обикновено около 4-5-тия месец, понякога и по-рано, а понякога и по-късно. Причината за кърмаческата сколиоза не е напълно изяснена. Някои автори свързват появата й с ембрионалната позиция на плода, тъй като е по-честа при бебетата, родени в седалищно предлежание. Те я определят като позиционна деформация. Други смятат, че “зимните бебета“, т.е. родените през зимата деца, по-често имат такова изкривяване и това се обяснява с начина на повиване, с по-малките възможности за нормални вдижения на кърмачето и т.н. Изглежда обаче, че неравномерното развитие на двете мозъчни полукълба, което при някои деца е по-изразено, играе определена роля за по-бързото едностранно развитие на мускулатурата и нейния тонус в кърмаческия период. Доказателството за това може да бъде и наблюдението, че повечето кърмачетата смучат най-често десния палец на ръката си, което води и до предпочитаното извиване на тялото и главата надясно. Гръдния кош става по-плосък в дясната в дясната си страна. Така гръбначния стълб се извива по-често с изпъкване наляво.
По-принчип прогнозата е много добра. Преминаването на една кърмаческа сколиоза в една истинска, с възможност за проглесиране и за оформяне на гърбица, е изключително рядко. Някои автори смятат, че няколкото градуса странична извивка, която обичайно се наблюдава при някой израстнали индивиди и няма никакво клинично значение, е остатък от прекарана кърмаческа сколиоза.
ЛЕЧЕНИЕ
За лечението на кърмаческата сколиоза на първо място се прилага т.н. “кърмаческа гимнастика“. Тя има за цел да развива по-слабата мускулатура откъм изпъкналата страна на изкривяването.
За активната корекция на кърмаческата сколиоза има значение т.нар. ‘‘кърмаческо плуване“, което развива мускулатурата на цялото тяло, а така също и лежането по корем, веднага щом като кърмачето самостоятелно започне да повдига главата си или по-рано по инструкции на детския ортопед.
При игра с бебето, при къпане, при хранене майката може много да спомогне за изправяне на кърмаческата сколиоза. За всички подробности и прогнозата за кърмаческата сколиоза е най-добре родителите да се консултират с висококвалифициран специалист детски ортопед който по време на прегледа ще ви даде и тези важни инструкции за вашето участие в лечението. По правило след няколко седмици лечението води до видим успех и до края на годината кърмаческата сколиоза изчезва без вредни последици.
Трябва да отбележа, че макар и рядко при новородените се срещат вродени аномалии на някой прешлени (допълнителни прешлени, срастнали прешлени, полупрешлени, пеперудоподобни прешлени и др.), които имат съвсем друго естество, развитие и прогноза. Те трябва да се различават от кърмаческата сколиоза и се наричат “вродени сколиози“.
д-р Василис Фурлакис – Специалист детски ортопед – Специалист по детско развитие
РАННАТА ДИАГНОСТИКА И ПРОФИЛАКТИКА Е НАЙ-ДОБРОТО ЛЕЧЕНИЕ
Специализирана профилактика, Диагностика и Лечение при новородени и деца с мускулно-скелетните заболявания и увреждания!
ЕХОГРАФСКО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ТАЗОБЕДРЕНИ СТАВИ – ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ – ПРОБЛЕМИ В ПРОХОЖДАНЕТО – ПЛОСКОСТЪПИЕ – СКОЛИОЗА – ДЕТСКА СПОРТНА МЕДИЦИНА