Невъзпалителна некроза на пателата (колянното капаче) при юноши в медицинската литература е назована като ювенилна остеохондроза на пателата. Пателата (лат. Patella) е колянното капаче, което е част от костите на долния крайник. Първичните центрове са отговорни за надлъжния растеж на костите, а вторичните – за удебеляването на костта. Пателата се формира около деветата седмица на ембрионалния живот като хрущялна маса. Първичната осификация възниква между 3 и 6 години, а вторичните центрове се появяват в ранното юношество и се затварят в ранна възраст.
Диагнозата е: Ювенилна остеохондроза на пателата МКБ M92.4
Ювенилна остеохондроза на пателата представлява състояние, което се характеризира с настъпване на асептична некроза на пателата, дължаща се на нарушено кръвоснабдяване на костта.
Остеохондроза (юношеска):
-Първична, на тялото на пателата [Kohler]
-Вторична, на apex patellae [Sinding-Larsen]
Етиопатогенезата на ювенилна остеохондроза на пателата разглежда състояния, като: Увреждания на капачката (пателата), Счупване на пателата, Изкълчването на коляното капаче, включително изкълчването на коляното капаче при спортисти, Аномалии в съдовете, изхранващи долния крайник, Възпалителни заболявания на костите на долния крайник или предаване на възпалителен процес по съседство, Прием на стероидни препарати, Многофакторна етиология, Ускорен костен растеж, Увеличена маса на мускулните групи на долния крайник (при спортисти), Най-често пусков патогенетичен механизъм е травматичното увреждане.
Ювенилна остеохондроза на пателата представлява състояние, което се характеризира с настъпване на самоограничаваща се асептична некроза на пателата, дължаща се на нарушено кръвоснабдяване на костта. Настъпва смущение в еднохондралната осификация, засягащо или първичните, или вторичните центрове за осификация. Нарушеният нормален растеж се следва от ремоделиране коста и нарушена анатомична функция.
Асептична некроза на вторичния осификационен център е известно още като болест на Sinding-Larsen. Среща се още под наименованията болест на Sinding-Larsen-Johansson или болест на Larsen-Johansson. Тя е значително по-често срещана от болест на Kohler. Установена е пряка взаимовръзка с болестта на Osgood-Schlatter и детска церебрална парализа. Ювенилна остеохондроза на пателата при болест на Sinding-Larsen се наблюдава при юноши във възрастовия диапазон 10-14 години. Първите клинични случаи са описани през двамата независими един от друг лекари — норвежкият лекар д-р Christian Magnus Falsen Sinding-Larsen и шведският лекар д-р Sven Christian Johansson в периода 1920 — 1922 година. Болестта ангажира долният полюс на колянното капаче.
Болест на Kohler е изключително рядко. Описани са 4 клинични случая при деца между 5 и 6 години. Болните са съобщили за двустранна болка в предната част на коляното. И при четирите клинични случая на ювенилна остеохондроза на първичния пателарен център липсва анамнеза травма.
Клиничната симптоматика манифестира с болеви синдром, който датира около 2 седмици преди търсенето на медицинска консултация. Пациентите съобщават още за: Оток в областта на коляното, Зачервена кожа, Локално повишена температура, Скованост в колянната става, Затруднено ходене, Родителите забелязват, че при стоене, ходене и игра, децата заемат щадящи коляното положение с цел ограничаване на болката.
Диагнозата ювенилна остеохондроза на пателата се поставя след снемане на подробна анамнеза и осъществяване на щателен физикален преглед. Извършват се още някои лабораторни и образни изследвания, като рентгенография, ядрено-магнитен резонанс и компютърна томография за установяване локализацията и тежестта на уврежданията. При параклиничните изследвания няма промени. Спрямо степенна на костното нарушение, рентгенографията може да бъде нормална или да се визуализира костна фрагментация, дори и склероза на първичните осификационни центрове.
В диференциално – диагностичен план се разглеждат: Osgood-Schlatter disease, Синдром на “скачащото коляно”, Синдром на бипартиалната патела — синдром, характеризиращ се с наличие на допълнителен (трети) осификационнен център, Бурсит в областта на коляното при спортистите
Терапевтичното поведение при ювенилна остеохондроза на пателата може да бъде консервативно или хирургично.
Тъй като асептичната некроза на колянното капаче е самоограничаващо се заболяване, без лечение в кратък период от време болестния процес затихва и симптоматиката отшумява. В този случай терапия не е необходима. Правилен двигателен режим и щадене на движенията облекчава болевия синдром и отока.
При силно изявена и дълго персистираща болка могат да се прилагат: Нестероидни противовъзпалителни средства — пер ос или локално, Аналгетици, Компреси с лед за ограничаване на отока, Имобилизация на засегнатия крайник.
Какво представлява синдромът на Sinding-Larsen-Johansson?
Синдромът на Sinding-Larsen-Johansson (SLJ) е болка в долната част на колянната капачка (патела). Причинява се от подуване и дразнене на растежната плоча там. Растежна плоча представлява слой от хрущял близо до края на костта, където се случва по-голямата част от растежа на костта. Той е по-слаб и по-изложен на риск от нараняване от останалата част на костта.
SLJ синдромът изчезва, когато тийнейджърът се развива и обикновено не създава трайни проблеми.
Какви са симптомите на синдрома на Sinding-Larsen-Johansson?
SLJ синдромът обикновено причинява болка близо до дъното на пателата. Тийнейджър също може да има: подуване и нежност около коляното, болка, която се увеличава с упражнения или дейности като бягане, изкачване на стълби или скачане, болка, която става по-силна при колене или клякане, подут или костелив чук в долната част на коленната чаша
Какво причинява синдром на Синдинг-Ларсен-Йохансон?
Синдромът на Синдинг-Ларсен-Йохансон се причинява от многократно натоварване върху растежната плоча на коленната чаша. Пателарното сухожилие свързва пателата с тибията (голям пищял). Всеки път, когато кракът е изправен, пателарното сухожилие поставя стрес върху растежната плоча.
Кой са рискови деца за синдром на Sinding-Larsen-Johansson?
Синдромът на Синдинг-Ларсен-Йохансон обикновено се диагностицира при тийнейджъри, особено спортисти (спортове които включват много бягане и скачане, като например спринтер, футбол, гимнастика, баскетбол, , болейбол, лакрос и други), и се наблюдава в фазата на растежа им (обикновено около 9-14 години).
SLJ синдромът е нараняване от прекомерна употреба – претоварване. Това означава, че се случва, защото се повтарят едни и същи движения отново и отново.
Как се диагностицира синдромът на Sinding-Larsen-Johansson?
Понеже тази остеохондроза е много рядка при деца, не всеки специалист можа да постави правилна диагноза. Трябва много опит защото диференциалната диагноза при болки в колянното на едно дете включва мнгобройни диагнози. Диагнозата в повечето случай е случайна след ЯМР търсейки повреда на менискуси при дете, защото болките при този синдром не минава бързо и лесно с консервативно лечение. Също, първоначално, синдромът на Sinding-Larsen-Johansson може да се диагностицира и с ултрасонография.
Как се лекува синдромът на Sinding-Larsen-Johansson?
Лечението е винаги индивидулано, но в повечето случай е както при всяка остеохондроза и се базира на ограничение на дейностите, които причиняват болката, НСПВС пер ос и локално, евентуално ортеолечение, физиотерапии, PRP процедури и други, винаги по-преценка на Вашият спортния детския ортопед, както и често наблюдение на детето периодично до крайното лечение.
Също може да се наложи, по преценка на лекаря, да се подсили бедрената мускулатура с програма за укрепване и разтягане у дома.
За да се чувствате по-комфортно, докато се лекувате от SLJ синдром: Поставете лед, спрей или студен пакет на коляното на всеки 1-2 часа за 15 минути наведнъж. Поставете тънка кърпа между леда и кожата, за да я предпазите от студа и съответно изгаряне на кожата.
Можа ли децата да тренират със SLJ синдром?
Тийнейджърите със SLJ синдром обикновено могат да извършват нормалните си дейности, включително спорт, стига:
1.Болката да не е силна така че да пречи на дейността.
2.Болката се подобрява в рамките на 1 ден с почивка.
Как мога да се справя със SLJ синдром?
Вашият лекар ще Ви информира подробно за проследяване и прогресията на заболяването. Обикновено SLJ синдром се приключва с растежа (обикновено от средата до късния тийнейджърката възраст).
За да предотвратите връщането на SLJ синдрома: След лечението от болките и завръщането към спорта: Спрете всякаква дейност, ако болката в коляното или подуването се върне. След това се опитайте да ограничите дейността си, докато болката или подуването не отшумят. Ако е възможно, избягвайте или ограничавайте дейности, които поставят голям стрес на коленете, като ходене нагоре и надолу по стълби, повдигане на тежки предмети и клякане.
Съвети от Д-р Фурлакис при активно спортуващи деца: Работете с треньор за да сте сигурни, че използвате правилна техника. Разтягане преди и след спорт. Увеличете бавно дължината и интензивността на тренировката си. Носете удобни за спорт маратонки. Поставете нагревателна подложка или топла кърпа на коляното за 15 минути преди упражнения и спорт (може изписания гел от Д-р Фурлакис). Поставете лед (спрей лед или охлаждащия изписан гел) на коляното за 15 минути след заниманието. Носете предпазни подложки – ортези за коляното, особено за борба, баскетбол, волейбол и други спортове.
За повече и по-подробна информация можете да си запазите час:
Ортопед-Травматолог, Спортна Медицина
Специалист Детски Ортопед, Специалист по дестко развитие